Pogoda zacznie się zmieniać. Burze będą zanikać, pojawią się mgły w Polsce

Pogoda zacznie ulegać zmianie w nocy ze środy na czwartek. Chmury burzowe zaczną zanikać, pojawią się mgły w Polsce.

Niżowa pogoda panowała w środę nad Polską. Przez nasz kraj przechodził z zachodu na wschód niż i układ frontów z nim związany

Dzisiaj nad północną częścią kraju znajdował się ośrodek niżowy. Przez nasz kraj przechodził układ frontów atmosferycznych. Występowały miejscami silne ulewy pochodzenia konwekcyjnego, dodatkowo z najsilniejszych komórek burzowych padał grad. Ponadto burzom towarzyszyły silne porywy wiatru sięgające do około 60-85 km/h.

Pogoda. Archiwalny SIGNIFICANT IMGW-PIB, 1.06.2022, 12 UTC dla Polski

Środowe burze przynosiły miejscami opady gradu o średnicy sięgającej 2-3 cm. Tak duży grad padał m.in w woj. mazowieckim, w okolicach Pułtuska. Znacznych rozmiarów grad spadł także na Warmii i Mazurach, w rejonie Działdowa. Szczególnie liczne burze, także w formie superkomórek burzowych obserwowano dziś w woj. warmińsko-mazurskim, północnej części woj. wielkopolskiego oraz w południowej części Pomorza Zachodniego. Burze były najbardziej aktywne w drugiej części dnia. Zaczęły zanikać szybko pod wieczór, dlatego, że zmniejszyła się energia dostępna drogą konwekcyjną i nie pojawiły się silniejsze procesy wspomagające konwekcje. Pogoda stała się mniej dynamiczna.

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane w środę na obszarze Polski do godziny 20:30 przez sieć detektorów wyładowań

pogoda. burze nad Polską

Dziś przed południem, a dokładniej po godz. 11:00 w okolicach Baborowa i Pawłowiczek w woj. opolskim mieszkańcy dostrzegli bardzo dobrze rozwinięty lej kondensacyjny. Zalążek ten mogł mieć chwilowy kontakt z powierzchnią ziemi, biorąc pod uwagę jego znaczną rozciągłość pionową osiągającą nawet 80% odległości pomiędzy podstawą chmury a powierzchnią ziemi. Pisaliśmy o nim szerzej w naszym poprzednim artykule, który był opublikowany kilka godzin wcześniej.

Burze nie będą tak aktywne i liczne w nocy. Atmosfera wyraźnie się ustabilizuje

Burze w pierwszej części nocy miejscami występować będą jeszcze w północnej połowie kraju. Przez całą noc burze mogą być aktywne miejscami na Pomorzu.
Wieczornym burzom nadal towarzyszyć mogą miejscami nieco bardziej intensywne opady deszczu – punktowo do 10-15 mm/h, lokalnie możliwy jest też drobny grad. W miejscach gdzie burze wystąpiły już wcześniej, opady skumulują się, a sumy dobowe mogą osiągnąć 20 – 30 mm. Taka sytuacja nie jest wykluczona szczególnie na Pomorzu, gdzie aktywność burz może utrzymać się nawet przez całą noc. Porywy wiatru nie powinny być silne i przekraczać 60 km/h. Burze przemieszczać się będą w kierunku wschodnim lub północno-wschodnim – informuje Burza Alert-IMGW.

Pogoda. Prognoza burzowa na noc od IMGW-PIB

pogoda mniej dynamiczna, burze możliwe na północy

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu i na północy kraju z lokalnymi burzami. Możliwe są lokalnie opady do 10 mm. Szczególnie na północy kraju, nad ranem, lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od 7°C do 12°C; chłodniej miejscami na Pomorzu, Suwalszczyźnie i w kotlinach górskich około 6°C. Wiatr słaby, na wybrzeżu także umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. W burzach i w Karpatach porywy wiatru do 60 km/h.

Pogoda. Prognozowana temperatura minimalna nad ranem w Polsce według modelu ICON