Burze już nad Polską. Może padać grad i występują silne ulewy oraz mogła pojawić się trąba powietrzna. Gdzie jest burza, 1 czerwca 2022?

Burze pojawiły się 1 czerwca 2022 nad Polską. Może padać grad, występują silne ulewy, pojawić mogła się trąba powietrzna na Opolszczyźnie. Sprawdzamy, gdzie jest burza, 1 czerwca 2022.

Niżowa pogoda w środę. Występują aktywne burze

Dzisiaj nad północną częścią kraju znajduje się ośrodek niżowy. Przez nasz kraj przechodzi układ frontów atmosferycznych. Występują miejscami silne ulewy pochodzenia konwekcyjnego, dodatkowo z najsilniejszych komórek burzowych pada grad. Ponadto burzom towarzyszyć mogą silne porywy wiatru sięgające 70-85 km/h.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 1.06.2022, 12 UTC

burze polska, układ niżowy fronty

Ośrodki konwekcyjne nad Polską. Na Opolszczyźnie pojawić mogła się krótkotrwała, niemezocykloniczna trąba powietrzna w zasięgu komórki burzowej

W sieci pojawiają się informacje, które wskazują, że w woj. wielkopolskim utworzyć mogła się krótkotrwała niemezocyklonalna trąba powietrzna u podstawy chmury Cumulonimbus. Została ona zaobserwowana około godziny 11:00 w środę, w woj. opolskim. Raport w ESWD wskazuje, że mogła ona wystąpić w gminie Pawłowiczki i Baborów. Przejść miała przez miejscowość Dziećmarów. Igor Laskowski z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska (ESWD zarząd). Wskazał w raporcie, że mieliśmy do czynienia z dużym lejem kondensacyjnym (ang. funnel cloud), która była rozwinięta w około 80% od podstawy chmury Cumulonimbus ku ziemi. Bardzo prawdopodobne, że miała ona krótkotrwały kontakt z powierzchnią gruntu, stając się w ten sposób pełnoprawną, lecz niezwiązana z działalnością rotującego prądu wstępującego (mezocyklonu) trąbą lądową.

https://www.facebook.com/lowcyburz/photos/pcb.10159707545867332/10159707542077332/

Burze w kraju. Trąba powietrzna zgłoszona przez Igora Laskowskiego do Europejskiej Bazy Groźnych Zjawisk Atmosferycznych

tornado nad Polską

Treść raportu wraz z czasem i miejscem wystąpienia zjawiska, która widnieje w ESWD

trąba powietrzna nad Polską

Burze w środę występują w wielu regionach naszego kraju. Atmosfera zacznie się stopniowo stabilizować pod wieczór, dlatego też chmury konwekcyjne i burze zaczną stopniowo zanikać. Chmury burzowe będą dziś najbardziej liczne na północy i północnym-wschodzie oraz w zachodniej części kraju. Zdarzyć mogą się także kolejne burze we wschodniej części Polski. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom będą w dalszym ciągu opady o możliwej akumulacji do 10-30 mm, grad do 2-3 cm, wiatr do 60-80 km/h.

Burze na początku czerwca 2022. Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 120 minut na obszarze Polski według detektorów

wyładowania atmosferyczne

Komórki burzowe występują od godzin nocnych nad Polską

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych wskazują, że najaktywniejsze burze występują miejscami na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu Środkowym i Wschodnim. Grzmi również na Warmii. Wyładowania atmosferyczne są notowane także na Mazowszu, Wielkopolsce oraz Górnym Śląsku.

Prognoza burz na środę od IMGW-PIB

burze na północy

Burze nad Polską, 1 czerwca 2022. Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych. Od godzin nocnych w nocy z wtorku na środę do 14:40 czasu lokalnego w środę.

liczne wyładowania atmosferyczne

Ze względu na dużą lokalność zjawisk pochodzenia burzowego zalecamy śledzić bieżące dane radarowe, zdjęcia satelitarne i detektory wyładowań. Musimy mieć na uwadze fakt, że radar w Legionowie k. Warszawy przechodzi modernizacje po 20-latach, dlatego też dane z tej radarowej są niedostępne dla częściowo centralnej i północno-wschodniej części kraju, więc nie są wizualne na różnych stronach i aplikacjach. Wymiana radaru powinna zakończyć się do 20 czerwca 2022, więc na kulminacyjną część sezonu burzowego.