Pogoda na styczeń 2025 r. Jest nowy trend na najchłodniejszy z klimatologicznego punktu widzenia miesiąc w roku.
Ostatni miesiąc mijającego roku, który był stosunkowo ciepły i spokojny, dobiega już końca. Natomiast wiele osób zastanawia się, czy w styczniu 2025 r. w Polsce pojawi się typowa zima termiczna z okresowym całodobowym mrozem i śniegiem. Prognozy numeryczne na ten miesiąc uległy wyraźnej korekcie, bazując na wyliczeniach modeli amerykańskich i europejskich. Najnowsze przewidywania sezonowe sugerują ochłodzenie, częstsze opady śniegu oraz trwalszy mróz, występujący nie tylko w godzinach nocnych. Przyczyną tych zjawisk są zjawiska atmosferyczne, takie jak osłabienie wiru polarnego i obecność okresowej blokady antycyklonalnej.
Prognoza ryzyka większych opadów zimowych na obszarze Europy w okresie od 31.12.2024 r. do 1.10.2025 r. według modelu ECMWF
Więcej zimowych okresów w styczniu niż w grudniu na obszarze Polski
Wnioski: Wygląda na to, że styczeń może przynieść bardziej zimowe warunki niż grudzień, co może ucieszyć miłośników śniegu i zimowej aury, ale jednocześnie wymagać przygotowania na trudniejsze warunki drogowe i okresowo występujące chłodniejsze dni.
Dokonując istotnych porównań wcześniejszych prognoz numerycznych z najnowszymi przewidywaniami na drugi miesiąc zimy meteorologicznej, dostrzegamy znaczącą różnicę. Aczkolwiek już wcześniejsze prognozy pokazywały na możliwość głębszego ochłodzenia. Jednak najświeższe wyliczenia amerykańskiego modelu CFSv2 wyraźnie wskazują na zimowy charakter stycznia. Najprawdopodobniej na terenie Polski oraz w dużej części Europy wystąpi ujemna anomalia temperatury od normy wieloletniej.
Uderzą śnieżyce w regionie i możliwe burze śnieżne
Styczeń z klimatologicznego punktu widzenia jest najchłodniejszym miesiącem w roku. Średnia temperatura w styczniu zwykle wynosi w Polsce około 0°C, a miejscami jest lekko poniżej zera. Wygląda więc na to, że w nadchodzącym miesiącu możemy spodziewać się przewagi dni z mrozem, zwłaszcza podczas rozpogodzeń nocnych, gdy chłód będzie bardziej odczuwalny i nasilać ma się podczas radiacji ciepła.
Jednak wystąpią także cieplejsze epizody związane z napływem innych mas powietrza. Jednak ogólny obraz prognoz wskazuje na dominację chłodnych i zimowych dni w styczniu.
Chociaż początek stycznia upłynie pod znakiem stosunkowo wysokich temperatur, wynikających z napływu cieplejszego powietrza przy przemieszczaniu się cyklonu z silnym wiatrem w formie wichur, sytuacja zmieni się po jego przesunięciu na wschód Europy. Od północnego zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze, które obejmie swoim zasięgiem Polskę i większą część kontynentu.
Wskaźnik NAO w najbliższym tygodniu utrzymuje się na wyraźnych ujemnych wartościach z dużą zgodnością modeli (wąski żółty obszar). Prognoza sugeruje stabilność ujemnej fazy NAO w krótkim okresie.
Ogółem należy spodziewać się, że ujemne NAO przyczyni się do chłodniejszej pogody z możliwymi opadami śniegu, szczególnie w Europie Środkowej i Północnej.
Prognozowany trend indeksu NAO na kolejne tygodnie według modelu amerykańskiego GEFS dla półkuli północnej
Prognozowany wstępnie trend maksymalnej temperatury powietrza na okres od 31.12.2024 r. do 9.01.2025 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Spory dynamizm i zmienność pogody
Ważne wnioski: Wygląda na to, że po łagodnym początku stycznia nadejdzie okresami bardziej zimowa aura z częstszymi opadami śniegu i trwalszym mrozem. Jednakże takie warunki mogą prowadzić do zabielenia krajobrazu, ale jednocześnie oznaczają większe wyzwania związane z utrzymaniem dróg i codziennym funkcjonowaniem w okresowo występującym chłodnym środowisku. Zjawiska oblodzeń dróg i chodników mają mieć miejsce.
Ochłodzenie zacznie być odczuwalne już od okolic 3–4 stycznia i, z krótkimi przerwami, utrzyma się przez kolejne dni. Prognozy wskazują na ujemne odchylenie temperatury w co najmniej dwóch dekadach miesiąca, co oznacza bardziej zimowe warunki. W tym okresie opady śniegu, które będą występować w Polsce, rzadziej będą się topić, a częściej przyczynią się do powolnego zwiększania pokrywy śnieżnej.
Wyliczana wstępnie minimalna temperatura powietrza w okresie od 31.12.2024 r. do 9.01.2025 r. według modelu ECMWF-HRES dla Polski
Kluczowe informacje: Wygląda na to, że po łagodnym początku stycznia wkroczy okresami bardziej zimowa pogoda z częstszymi opadami śniegu i epizodami z trwalszym mrozem. Takie warunki mogą prowadzić do zabielenia krajobrazu.
Duża zmienność pogody w prognozach
Wszystkie dostępne prognozy europejskie i amerykańskie wskazują, że styczeń 2025 roku przyniesie więcej zimowych zjawisk niż grudzień. Możemy spodziewać się nie tylko częstszych opadów śniegu, ale także ich większej intensywności w niektórych regionach. Trend na styczeń jest wyraźny: przewaga dni chłodnych, częstsze śnieżyce i wzrastająca okresami pokrywa śnieżna, szczególnie w północnych oraz górskich częściach kraju. Przygotowanie na trudniejsze warunki atmosferyczne, zwłaszcza w transporcie, będzie kluczowe.
Polecamy: Wybuch ciepła w styczniu i okresy z mrozem
Prognozowany wstępnie trend średniej temperatury powietrza w okresie od 31.12.2024 r. do 9.01.2025 r. według modelu ECMWF dla Polski
Dodatkowo adwekcja chłodnego powietrza w kierunku południowych rejonów Europy może sprzyjać okresowo utworzeniu się niżu genueńskiego, który z kolei przyniesie śnieżyce, mogące one okresami dotknąć także nasz kraj.
Prognozowany trend rodzaju opadu atmosferycznego na obszarze Polski w okresie od 31.12.2024 r. do 9.01.2025 r. według modelu ECMWF-HRES 0.1 dla Polski
Duża zmienność pogody nas czeka w Polsce. Prognozy numeryczne będą śledzone uważnie
Szczególną uwagę zwracają predykcje dotyczące możliwości intensywnych opadów śniegu, które mogą wystąpić w niektórych regionach Starego Kontynentu. Parametry ekstremalnych zjawisk pogodowych prognozują zwiększone prawdopodobieństwo wyjątkowo obfitych śnieżyc. Wpływając na pogodę na obszarach od północnych Wysp Brytyjskich, przez Skandynawię i północ Polski, aż po Rosję.
Przeczytaj również: Arktyczne powietrze sięgnie Polski.
Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza na styczeń 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Prognozy wskazują, że w Polsce szczególnie północne regiony mogą doświadczyć intensywnych opadów śniegu, co wynikać będzie z wpływu ciepłego Bałtyku na napływające arktyczne masy powietrza. Uaktywnić może się „bałtycki efekt morza” i niewykluczone są też burze śnieżne. Już w pierwszych dniach stycznia. Także rejony górskie okresami zanotują istotny przyrost pokrywy śnieżnej.
Prognozowana średnia anomalia ciśnienia na styczeń 2025 r. na podstawie modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Będzie sporo opadów w naszym regionie
Najnowsze prognozy wskazują, że styczeń 2025 może przynieść bardziej zimowe warunki pogodowe niż grudzień. Dlatego wiąże się ze znaczną zmianą układu barycznego nad Europą. Przewidywane zablokowanie wpływu atlantyckich mas powietrza oraz przejście indeksu NAO (Oscylacji Północnoatlantyckiej) na wartości ujemne. Będzie wynikiem silniejszego oddziaływania antycyklonu i osłabienia wiru polarnego. Taki układ ograniczy cyrkulację strefową, która zazwyczaj przynosi łagodniejsze masy powietrza z zachodu.
Prognozowana anomalia opadów na styczeń 2025 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Ujemne fazy NAO wystąpią
Najnowsze prognozy wskazują, że styczeń 2025 może przynieść bardziej zimowe warunki pogodowe, co wiąże się ze znaczną zmianą układu barycznego nad Europą. Przewidywane okresowe zablokowanie wpływu atlantyckich mas powietrza oraz przejście indeksu NAO (Oscylacji Północnoatlantyckiej) na wartości ujemne, będzie wynikiem silniejszego oddziaływania wyżów i osłabienia wiru polarnego. Taki układ ograniczy aktywną cyrkulację strefową, która zazwyczaj przynosi łagodniejsze masy powietrza z zachodu w głąb kontynentu europejskiego.
Niższe ciśnienie atmosferyczne i bardziej wilgotne masy powietrza mają utrzymywać się na południu Europy, co stworzy dogodne warunki do napływu zimnego powietrza. Spotkanie tych chłodniejszych mas z wilgotnymi i cieplejszymi zwiększy prawdopodobieństwo opadów śniegu, zarówno z północy, jak i południa, podczas gdy wpływ mas powietrza z zachodu będzie słabszy.
Kluczowe informacje Przewidywana zmiana w cyrkulacji atmosferycznej stwarza realne szanse na epizody typowo zimowej pogody w Polsce. Możemy spodziewać się okresami chłodniejszych dni od normy klimatycznej z częstszymi opadami śniegu. Jednak w dłuższej perspektywie może wpłynąć na charakter całego stycznia jako miesiąca z dominacją okresowych zimowych warunków.
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.
Źródło: Fanipogpdy.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, tropicaltidbits.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC