Pogoda. Sylwester 2019/2020. Jaka pogoda w Sylwestra? Sprawdź prognozę pogody na 31 grudnia

Już jutro Sylwester. Wielu Polaków po gorączkowych przygotowaniach za dnia, wieczorem i w nocy uda się na zasłużone imprezy, prywatki, czy bale. Jeszcze inni spędzą sylwestrową noc pod gołym niebem, na sylwestrowych koncertach. Wszystkich interesuje jednak jaka będzie pogoda w Sylwestra. Sprawdzamy więc.

Sprawdźmy jak będzie wyglądała sytuacja baryczna podczas wtorkowego dnia i nocy z Sylwestra na Nowy Rok.

Mapa baryczna na drugą część nocy z poniedziałku na wtorek jasno pokazuje, że po krawędzi klina wyżowego, który znajduje się na południe i zachód od Polski wędrował będzie front.

Będzie to front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Jeśli sprawdzą się wyliczenia modeli numerycznych to front wędrował będzie z północnego-zachodu na południowy-wschód i przejdzie przez cały kraj.

Pogoda na Sylwestra. Front atmosferyczny nad Polską

We wtorek 31 grudnia, w Sylwestra front atmosferyczny będzie negatywnie wpływał na pogodę w Polsce. Nad większością Polski zachmurzenie będzie duże. Tylko na krańcach zachodnich możliwe będą chwile ze słońcem. W całym kraju (prócz będących pod wpływem wyżu krańców zachodnich) prognozowane są opady.

Opady deszczu i śniegu w Polsce w Sylwestra

Modele prognozują, że na czele strefy frontowej, w Polsce wschodniej we wtorek może dojść do opadów śniegu oraz opadów mieszanych. Powyższe wyliczenia modelu SWISS HD potwierdzają również wyliczeniu modelu UMPL. Dziś możemy więc założyć, że w Sylwestra w dzień przez kraj wędrowała będzie strefa opadów. Na zachodzie i w centrum będą to opady deszczu. We wschodnich regionach Polski będą to opady mieszane, a nawet opady samego śniegu.

Sytuacja zmieni się podczas sylwestrowej nocy. Pierwsza strefa opadów opuści Polskę, a za nią dochodzić zacznie do rozwoju chmur, które w całej wschodniej i centralnej Polsce przynosić będą opady deszczu. Na krańcach Polski południowej, w sylwestrową noc będzie padał sam śnieg.

Ciepły Sylwester w Polsce

Nie wiem, czy to dobre pocieszenie, jednak wtorek 31 grudnia będzie dniem bez mrozu w Polsce. Najcieplej na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. W tych regionach nawet 6 stopni ciepła. W pasie Polski centralnej i wschodniej 4-5 stopni ciepła. Tylko na obszarach podgórskich temperatura w okolicach 1 stopnia powyżej zera.

IMGW-PIB

Podsumowując. We wtorek oraz w sylwestrową noc pogoda nie będzie sprzyjać imprezom na świeżym powietrzu. Polska w Sylwestra będzie pod wpływem frontu atmosferycznego, który przyniesie nad krajem opady. Za dnia na wschodzie mogą to być opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze padał będzie sam deszcz. Natomiast podczas sylwestrowej nocy w centrum i na wschodzie przelotnie padał będzie deszcz.