Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda szaleje. Na Saharze spadł śnieg. Na pustyni zrobiło się biało

Śnieg Sahara

Silna adwekcja chłodu doprowadziła do tego, że mróz i niskie temperatury zawędrowały w ostatnich dniach aż na południe Europu. Śnieg i mróz we Włoszech, czy na Bałkanach nie jest niczym dziwnym w okresie zimowym. Jednak już śnieg na Saharze nie pada często.

Śnieg i mróz na pustyni

Ostatnia adwekcja mrozu w Europie dotarła aż do północnej Afryki. W Algierii temperatura spadła do -3 stopni i spadł śnieg. Niska temperatura i dość obfite opady sprawiły, że na pustyni powstała pokrywa śnieżna. Sahara została ukryta pod dywanem białego puchu.

Śnieg na Saharze pada niezwykle rzadko

Powyższy film pokazuje opady śniegu na Saharze z 17 stycznia 2021. Trzeba przyznać, że wygląd zaśnieżonych wydm pustynnych robi olbrzymi wrażenie. Co ciekawe opady śniegu na Saharze zdarzyły się dopiero 4 raz od ponad 40 lat. Jeszcze większą ciekawostką jest, że trzy z czterech incydentów zimowych miały miejsce w ostatnich latach. Śnieg na Saharze spadł odpowiednio w 2017, 2018 i 2021 roku. Śniegiem na Saharze sypnęło również w 1979 roku.

Dodajmy, że średnia dobowa temperatura w Algierii w styczniu to 14 stopni Celsjusza. Tymczasem kilka dni temu odnotowano tam spadek temperatury do -3 stopni. To prawie 20 stopni poniżej normy. Bardzo duża anomalia temperatury. Przyczyną tego stanu rzeczy był rzadko spotykany, silny spływ chłodnego powietrza na południe. W ubiegły weekend siarczyste mrozy w Europie panowały w pasie od Rosji, przez Europę Centralną aż po południe Francji i Hiszpanii. Mróz dotarł także do Algierii.