14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Atak zimy. Południe zasypane śniegiem. Silny mróz na wschodzie

Atak zimy. Śnieżyce i silny mróz

Ostatnie dni przyniosły silny incydent zimowy, nie tylko w Polsce, ale również w wielu regionach Europy. Silne śnieżyce przetoczyły się w pasie od Polski po Grecję. Na wschodzie kontynentu panuje silny mróz.

Siarczysty mróz w Europie

Przegląd zimowego incydentu nad Europą zacznijmy może od silnych mrozów. Arktyczne powietrze wtargnęło do Europy Wschodniej i centralnej. Mróz poniżej -20 stopni utrzymuje się na wschód od Polski od kilku tygodniu. Ostatnie dni przyniosły również adwekcję siarczystego chłodu również do naszego kraju. Temperatury w Polsce północno wschodniej spadły w weekend poniżej -27 stopni. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Mróz w Europie

Chłód wtargnął nie tylko do naszego kraju. Od wieli dni ujemne temperatury notowane są w wieli regionach Europy Południowej i południowo zachodniej. Powyższa mapa (źródło Meteociel) obrazuje wartości temperatury dziś o poranku. Silny mróz na wschodzie kontynentu to żadne zaskoczenie. Jednak już dwucyfrowe mrozy na Bałkanach, czy w Turcji są pewną ciekawostką. Ujemne temperatury panują również we Włoszech, na południu Francji i Hiszpanii. Jak się okazuje zima w Europie to nie tylko niskie temperatury.

Potężne opady śniegu w wielu miejscach Europy

W wielu regionach Europy mamy do czynienia z prawdziwym, śnieżnym atakiem zimy. Wszyscy pamiętamy z jak potężnymi opadami śniegu zmagali się Hiszpanie. Obecnie również w wielu miejscach Europy solidnie sypnęło śniegiem.

Tak jak śnieg w zimie nie dziwi na wschodzie Europy, czy w Polsce, tak już powyższy obrazek pochodzący z Grecji jest już ciekawostką. W ostatnich dniach Grecy zmagali się z silnymi opadami śniegu w regionie. Wiele mniejszych, górskich miejscowości zostało odciętych od Świata. Równie zimowo zrobiło się w pasie od Węgier po Bałkany.

W Polsce odwilż, lecz na wschodzie sypnie dziś śniegiem

Wtorek przyniesie znaczne ocieplenie w Europie Centralnej. Front atmosferyczny jest obecnie w centralnej części Polski. Za frontem napływa dużo cieplejsze powietrze z zachodu. Nadchodzi odwilż. Jednak zanim zrobi się cieplej, przez centralną i wschodnią Polskę wędruje strefa opadów śniegu. Lokalnie śnieg może padać intensywnie. Szczegóły pogody na 19 stycznia dla Polski znajdziecie w porannej prognozie.