Pogoda zmieni się w istotny sposób. Pojawią się ulewy w kraju i burze nad Polską. Dodatkowo bąbel chłodu usunie upał.
We wrześniu doświadczamy niezwykle częstych gorących i upalnych warunków pogodowych. Zdarzają się miejsca w kraju z temperaturą na poziomie 33-34°C. Co ciekawe upalne warunki odnotowano również w gminach nadmorskich, co jest niejako ewenementem o tej porze roku. Wiele osób zaczyna narzekać na przedłużające się okresy gorąca i upału, co niewątpliwie świadczy o postępujących zmianach klimatycznych. Wygląda na to, że przed nami najcieplejszy okres w pogodzie, który zgodnie z predykcjami przypada na pierwszą dekadę września 2024 r.
Prognozowana temperatura powietrza maksymalna na 7 września 2024, 15 UTC według modelu GFS dla Polski
Sugerowaliśmy, że w pierwszych 10 dniach września dominować ma na ogół sucha i stabilna pogoda. Opady i burze są rzadkie i jeśli występują, to na ograniczonym obszarze. Nad morzem występowały także dni upalne, co jest niejako ewenementem o tej porze roku. W gminach nadmorskich temperatura sięgała 30-33°C. Przed nami ostatnie dni w tym roku, gdy to temperatura będzie przekraczać 30-32°C.
Prognozowana temperatura powietrza na 8 września 2024, 15 UTC według modelu GFS dla Polski
Upalna pogoda w kraju
Upalne lato wkrótce się skończy, świadcząc nieuchronnie o wkraczaniu w okres jesieni termicznej w czasie kolejnych tygodnia września. Aktywny niż i systemy frontowe pojawią się nad Polską w okolicach 9-10 września 2024 r. Upalna pogoda ustąpi i zrobi się wyraźnie chłodniej. Na skutek adwekcji chłodniejszych mas powietrza temperatura spadnie o ponad 10-12°C z dnia na dzień. Będzie to więc zauważalne ochłodzenie w całym kraju, powodując dwucyfrowy spadek wartości na termometrach.
Prognozowana temperatura powietrza na 10 września 2024, 18 UTC według modelu GFS dla Polski
Zmiana trendu pogodowego
Najnowsze predykcje modeli numerycznych zakładają chłodniejszy okres synoptyczny. Trwający suchy i gorący oraz w wielu regionach upalny okres synoptyczny powoduje, że występuje bardzo wysokie i ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach. Bardzo niskie poziomy wody w rzekach są zjawiskiem powszechnym. Obecnie na stacji Warszawa – Bulwary wynosi on 29 cm, a według prognoz hydrologów z IMGW, już jutro osiągnie poziom 25 cm, pobijając tym samym rekord z 28.08.2015 wynoszący 26 cm.
Ponadto realny jest nowy rekord dni upalnych na niektórych stacjach synoptycznych PSHM w Polsce. W mijającym sezonie letnim wynosi on już 24 dni w Warszawie, przebijając rok 2015. Niewykluczone, że będą to ostatni dni w tym sezonie letnim.
Prognozowana wstępnie anomalia temperatury powietrza na 10 września 2024, 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski
Reasumując, już niedługo zaobserwujemy dużo niższe wartości na termometrach. Na przełomie 1 i 2 dekady września odnotowany zostanie istotny spadek temperatury. Czeka nas więc zmiana trendu pogodowego. To ochłodzenie prognozowane w tym okresie nie będzie jeszcze trwałe, bo jeszcze niejednokrotnie doświadczymy dni ciepłych i gorących, lecz prawdopodobnie już bez upału. Okresy z temperaturą na poziomie 20-28°C nie powinny być rzadkością. Więcej opadów i spora dynamika w pogodzie wystąpi w drugiej i trzeciej dekadzie września 2024 r.
Prognozowana orientacyjnie temperatura w okresie 6.09.2024 do 15.09.2024 r. według modelu GFS dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, CMM IMGW