Pogoda. Trąby powietrzne, powodzie, miasta zasypane gradem. Niszczący wiatr. Groźne burze w ostatnich dniach

Ostatnie dni przynoszą w Europie i regionie bardzo silne burze. Praktycznie codziennie wydawane są alerty 2go stopnia przed burzami i nawałnicami. Najwięcej groźnych zjawisk burzowych przechodzi na południu kontynentu, lecz silne burze zdarzają choćby w Rosji, gdzie w dniu wczorajszym zanotowano silny wiatr prostoliniowy, do którego link znajdziecie na końcu wpisu.

Silne burze przechodziły przez ostatnią dobę nad Hiszpanią. Prócz mnóstwa wyładowań atmosferycznych, lokalnych opadów gradu, w Hiszpanii oglądać możemy przez ostatnie dni tak piękne obrazki jak na przykład poniższe gustado. Zalążek trąby powietrznej na piszaczystym terenie zawsze wygląda spektakularnie.

Un #gustnado pillado ayer desde La Muela, Zaragoza. Por un momento me pensé que era un #tornado 🌪️

Opublikowany przez Cultura Meteorológica, Tecnología y Estaciones Meteorológicas Poniedziałek, 1 czerwca 2020

Silne burze nawiedzają również Europe Południowowschodnią. W Grecji, czy na Bałkanach od kilku dni do czynienia mamy z silnymi burzami przynoszącymi w wielu miejscach nawalne opady gradu. Tak było w mieście Xianthi 1 czerwca. Grad dosłownie zasypał ulice miasta.

Dzisiejszsy dzień również przyniesie burze w Europie. Najgroźniej będzie w basenie Morza Czarnego. Silne burze z gradem i nawalnym deszczem przejdą również na południu kontynentu. Mocna zagrzmi w Hiszpanii, Francji, Włoszech, czy Grecji. Burze możliwe są dziś również nad zachodnią Polską i co najciekawsze również w Skandynawii. Szczegółowa prognoza burz na dzisiaj znajduje się w tym wpisie.

https://vk.com/video-7265151_456247517