Pogoda. Upał i silne burze. Dziś groźna pogoda w Europie

Burze wystąpią dziś w wielu regionach Europy. Najgroźniejsze burze wystąpią daleko na wschodzie, na wschód Morza Czarnego. Jednak zjawiska burzowe wystąpią również między innymi w Polsce. Dziś na zachodzie kraju możliwe jest wystąpienie burz, o czym napiszemy oddzielny wpis.

Groźne burze na południu

Najsilniejsze burze w dniu dzisiejszym wystąpią na granicy Hiszpanii z Francją. Tutaj w godzinach popołudniowych prognozuje się opady dużego gradu, nawalny deszcz silne porywy wiatru. W regionach górskich burze powodować mogą powodzie błyskawiczne. Mocno zagrzmi również na Bałkanach, w Grecji i we Włoszech. Tutaj również spodziewamy się opadów gradu, ulewnych opadów deszczu i dużej aktywności elektrycznej podczas przechodzenia burz.

Ciekawostką w dniu dzisiejszym będzie wystąpienie burz w Skandynawii, ale nie powinno nas to dziwić, gdy spojrzymy na temperatury w tej części Europy. Od kilku dni w Norwegii i Szwecji słupki rtęci rosną do nawet 28-29 stopni Celsjusza. Tak będzie również dziś.

Upał w kilku regionach. Ciepły dzień w Europie

Tak wysokie temperatury w Skandynawii to efekt bardzo silnego napływu powietrza zwrotnikowego z zachodniej części kontynentu. Napływ ten przynosi upał w Hiszpanii, Portugalii, czy w południowej Francji. Zwrotnikowe powietrze dociera również do Wysp Brytyjskich, gdzie kolejny dzień obserwujemy temperatury rzędu 24 stopni Celsjusza.

Nieco chłodniej, ale również ciepło w Europie Centralnej i Wschodniej. Tutaj od 18 do 22 stopni, a silnych burz spodziewamy się dziś na Ukrainie. Kilkaset kilometrów za naszą wschodnią granicą może dziś być naprawdę groźnie. Przechodzące dziś na Ukrainie burze mogą charakteryzować się silnymi porywami wiatru. Nie wykluczone jest, że burze na Ukrainie wygenerują kilka zalążków trąb powietrznych.

Najładniejsza, słoneczna i stabilna pogoda panowała będzie dziś w pasie Europy Centralnej. Prócz Polski zachodniej, gdzie możliwe są dziś burze, praktycznie cały region liczyć dziś może na bezchmurną, ciepłą pogodę. Szkoda tylko, że temperatury w naszym regionie są bliższe wiośnie niż początkowi lata. Tęskni nam się już za krótkimi spodenkami i temperaturą pozwalającą na kąpiel w jeziorze.