Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Uderzenie ciepła. Gorący początek października w części Polski

Gorąco w Polsce

Pogoda w tym roku szaleje. Gorące okresy nad Polską przeplatają się z dużo chłodniejszymi okresami w pogodzie. Taką sytuację obserwowaliśmy całkiem niedawno. Pod koniec września po uderzeniu gorących mas powietrza, w Polsce było nawet 28 stopni. Następnie gwałtownie ochłodziło się i w Karkonoszach spadł śnieg.

Obecnie jesteśmy w chłodniejszych masach powietrza, ale już w weekend na wschód i do centrum kraju napłynie bardzo ciepłe powietrze z południa Europy. W Polsce wschodniej zrobi się gorąco. O upale oczywiście już nie piszemy, ale bez przesady, w weekend będziemy mieli już październik.

Zrobi się gorąco w Polsce wschodniej i centralnej

Jeszcze sobota 3 października będzie dość chłodna w kraju, a słupki rtęci tylko na południu zbliżą się do 20 stopni Celsjusza. Dużo cieplej zrobi się już w niedzielę. Powyższa mapa pokazuje wartości temperatury w niedzielę 4 października. W najcieplejszym momencie dnia w centrum i na wschodzie kraju termometry wskazywać mogą nawet 26 stopni ciepła. To naprawdę gorąco jak na październik.

Gorąco w Polsce

Poniedziałek nadal będzie ciepły, a na wschodzie Polski nawet gorący. Słupki rtęci powędrują do nawet 25 stopni powyżej zera. Nieco chłodniej na zachodzie kraju, gdzie termometry w poniedziałek wskazywały będą w okolicach 20 stopni. Gorące masy powietrza zostaną w Polsce jeszcze we wtorek. Wtedy to w Polsce wschodniej termometry wskażą do 24 stopni. Następne dni to już ochłodzenie w Polsce.

Podsumowując, obecnie mamy w Polsce okres chłodniejszy. Jednak już w przyszły weekend zacznie robić się zdecydowanie cieplej. Z południa do Polski napływać zacznie gorące powietrze. W związku z tym w centrum i na wschodzie temperatury od niedzieli do wtorku wzrosną do nawet 26 stopni Celsjusza.

Gorąco. Temperatury powyżej normy

Anomalia temperatury

Powyżej zamieszczam mapę, która pokazuje anomalię temperatury w przyszłą niedzielę dla Europy. Widać tutaj wyraźnie, że temperatury w Polsce będą nawet do 10 stopni wyższe niż średnia w tym okresie z lat ubiegłych. Przed nami naprawdę silne uderzenie ciepła, jak na początek października. Aktualną temperaturę nad Polską i Europą sprawdzać można pod tym adresem.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk