Pogoda. Uderzenie „gorąca” na początku lutego. Będzie nawet 13 stopni. Potem krótkie ochłodzenie, następnie powrót cyrkulacji strefowej. Możliwe burze. Sprawdźmy, co czeka nas w pogodzie w kolejnych dniach.
Od kilku dni utrzymuje się wyraźna cyrkulacja strefowa, która charakteryzuje się przemieszczaniem układów niskiego ciśnienia wraz z frontami atmosferycznymi z zachodu na wschód kontynentu. Wyraźnie wzrosła dynamika w pogodzie pod koniec stycznia. Wiele wskazuje, że zachodnia cyrkulacja atmosfery utrzyma się do pierwszych dni lutego. W okolicach 5 dnia miesiąca nadejdzie chwilowe ochłodzenie, które potrwa prawdopodobnie do 8 lutego. Nocami prawdopodobne są przymrozki, ale za dnia temperatura przeważnie będzie na plusie, bądź w okolicach zera.
W sobotę Polska znajdzie się w rozległym ciepłym wycinku niżu. Układ niżowy o imieniu „NAIMA” znajdzie się nad Skandynawią, natomiast w drugiej części dnia wkroczy front chłodny. Nie zabraknie opadów atmosferycznych. Najwyższa temperatura jest prognozowana na południu, zachodzie i północnym-zachodzie naszego kraju.
Sytuacja synoptyczna na dzień 1.02.2020, 12 UTC
Temperatura będzie nadzwyczaj wysoka jak na początek lutego. W wielu miejscach zobaczymy ponad 10 stopni na termometrach.
Nie zabraknie chmur i opadów atmosferycznych w całym kraju.
Prognoza pogody na sobotę według (IMGW-PIB)
Odchylenie temperatury od normy wieloletniej wynieść może od 8 °C do 13 °C na obszarze Polski w sobotę. Co oznacza, że wystąpi ekstremalnie duża anomalia temperatury w kraju.
Pogoda. Niedziela z niewielkim ochłodzeniem po przejściu frontu chłodnego
W drugi dzień weekendu nieco ochłodzi się po przejściu frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. Temperatura ma być jednak w dalszym ciągu wysoka jak na luty. Nie zabraknie jednak opadów atmosferycznych.
Sytuacja synoptyczna na dzień 2.02.2020, 12 UTC
Prognoza pogody na niedzielę według (IMGW-PIB)
Pogoda. W poniedziałek kontynuacja niżowej pogody
3 lutego przez Polskę z południowego-zachodu na północny-wschód przemieszczać będzie się front ciepły. Nie zabraknie opadów deszczu w wielu miejscach Polski.
Sytuacja synoptyczna na dzień 3.02.2020, 12 UTC
Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)
Pogoda. We wtorek z kontynuacją niżowej pogody
4 lutego nasz kraj w dalszym ciągu będzie pod wpływem cyrkulacji strefowej. W wielu miejscach spadnie deszcz.
Sytuacja synoptyczna na dzień 4.02.2020, 12 UTC
Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)
Pogoda. W środę rozpocznie się kilkudniowe ochłodzenie
Większość modeli prognozuje, że od środy rozpocznie się kilkudniowe, lecz niezbyt silne ochłodzenie. Prawdopodobne są burze adwekcyjne. Miejscami w nocy z wtorku na środę może spaść śnieg na nizinach. Padać może on także lokalnie w środę. Swój wpływ w okresie od 5.02.2020 do 8.02.2020 zaznaczy prawdopodobnie wyż. Spłynie do nas chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego, ale dwucyfrowe mrozy nie wystąpią prawdopodobnie na nizinach.
Prognozowana temperatura nocami w okresie od 5.02.2020 do 8.02.2020. Skala ochłodzenia może ulec jeszcze zmianie.
Po 8 lutego powróci prawdopodobnie cyrkulacja strefowa. Ponownie zrobi się nieco cieplej. Temperatura przekroczyć może ponad 10 stopni. W prognozach modeli pojawiają się wichury, lecz prognozy powyżej 120 godzin są obarczone dużym błędem i ulegają zmianom.
W perspektywie ponad 2 tygodni nie widać szans na mroźną i śnieżną zimę w Polsce. Temperatura przeważnie ma być powyżej normy. Zauważalne, lecz krótkotrwałe ochłodzenie wystąpi w okresie od 5.02.2020 do 8.02.2020.
Prognozowana średnia anomalia temperatury w okresie najbliższych 10 dniach na obszarze Polski względem okresu referencyjnego 1979-2010
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC