Pogoda. Czeka nas duże ocieplenie na pierwszy weekend października. Przed nami na ogół dużo słońca oraz wysoka jak na początek drugiego miesiąca meteorologicznej jesieni temperatura. Napłynie do naszej części Europy ciepłe powietrze z południa. Sprzyjać ma temu specyficzny rozkład ośrodków barycznych nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami.
Pogoda. Wyjątkowo ciepły okres synoptyczny przed nami
Pierwsze dni nowego miesiąca przyniosą w naszych szerokościach geograficznych temperaturę powyżej normy wieloletniej. Szczególnie ciepło zapowiada się weekend i początek przyszłego tygodnia.
Prognozowane średnie odchylenie temperatury w okresie od 1.10.2021 do 6.10.2021 według amerykańskiego modelu GEFS, uwzględniając stary okres referencyjny 1981-2010
Pogoda. Dużo słońca i wysoka temperatura w weekend i na początku przyszłego tygodnia
W weekend spodziewane jest na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane. Nasza część Europy będzie pomiędzy niżem ulokowanym w rejonie Wysp Brytyjskich a wyżem znad Federacji Rosyjskiej. Taki rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami przyczyni się do adwekcji cieplejszego powietrza z południa Europy. Napływać ma masa powietrza charakteryzująca się niewielką wilgotnością, dlatego będzie to na ogół pogodny pierwszy weekend października. Pomiędzy wschodem a zachodem spodziewana jest duża różnica ciśnienia, dlatego w wielu regionach odczujemy silniejszy wiatr z południa i południowego-wschodu. W górach pojawi się halny, którego prędkość w szczytowych partiach polskich gór może przekroczyć 90-140 km/h. Na nizinach jednak porywy będą dużo słabsze. Nie zostaną spełnione kryteria dla wichury. Na ogół powieje do 30-50 km/h.
O sytuacji pogodowej w kolejnych dniach od IMGW-PIB dla Polski. Szczególnie na okres od 1.10.2021 do 3.10.2021
Prognozowana anomalia w polu ciśnienia wraz z położeniem najważniejszych ośrodków barycznych nad Europą i rejonami przyległymi na 3.10.2021, 06 UTC. Wschód, centrum i południe znajdą się pod wpływem wyżu znad Rosji, natomiast zachodnia część Polski w zasięgu niżu atlantyckiego.
Szczególnie ciepła niedziela w naszych szerokościach geograficznych
Weekend przyniesie wysokie temperatury. Najwyższe wartości powinny zostać odnotowane w niedzielę, ale już w sobotę na termometrach w południowo-zachodniej i zachodniej części Polski może być nawet 19°C/22°C.
Jeszcze cieplejsza będzie niedziela, kiedy to temperatura w najcieplejszym momencie dnia osiągnie nawet 21°C/23°C. Niewykluczone, że wartości okażą się wyższe o 1-3°C od prognozowanych przez amerykański model.
Na początku przyszłego tygodnia temperatura w naszych szerokościach geograficznych będzie w dalszym ciągu powyżej normy klimatologicznej. W poniedziałek na zachodzie, południu i centrum termometry wskażą nawet 19°C/23°C. Wartości mogą być wyższe od prognozowanych przez model GFS.
Pogoda. Niewykluczony dzień gorący w pierwszej dekadzie października. Szczególnie na południu Polski
Wysokie temperatury utrzymają się w kolejnych dniach. We wtorek bardzo ciepła masa powietrza zaznaczy się głównie na południu, centrum i wschodzie kraju. Można uznać, że będzie to nawet przetransformowane powietrze zwrotnikowe. Dodatkowo na południu pojawi się halny, który skutkować ma większym wzrostem temperatury, niż wynikać może to z prognoz wielu modeli numerycznych. Istnieje ryzyko, że pojawi się w dzielnicach południowych krótkotrwały dzień gorący, czyli temperatura do 25°C.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza, 5.10.2021 według modelu GFS
Jeszcze cieplejszy na omawiany okres jest model europejski ECMWF. Sugeruje on nawet 24°C/25°C we wtorek. Wiatr fenowy podnieść może temperaturę powietrza szczególnie w województwach południowych, co skutkować może bardzo wysokimi temperaturami jak na początek jesieni. Powyżej 20°C ma być również częściowo na zachodzie i centrum kraju.
Front i ochłodzenie wkroczy na początku przyszłego tygodnia i będzie przemieszczał się na wschód
W pierwszych dniach października nasza część Europy znajdować ma się pomiędzy wyżem znad Rosji a niżem z rejonu Wysp Brytyjskich. Dlatego w takiej sytuacji napływać ma do nas bardzo ciepłe powietrze znad południowej części Starego Kontynentu. Na ogół będzie pogodnie, natomiast opady, które się zdarzą nie powinny być długotrwałe i intensywne. Wraz z początkiem nowego tygodnia od zachodu wkroczy front atmosferyczny o charakterze chłodnym, który kształtować będzie pogodę zwłaszcza od poniedziałku do czwartku.
Prognozowana średnia wartość ciśnienia atmosferycznego na okres od 1.10.2021 do 6.10.2021 dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Wstępna prognozowana akumulowana suma opadów na okres od 1.10.2021 do 7.10.2021 według modelu ECMWF
Wyraźny spadek temperatury w całym kraju prognozowany jest dopiero na środę. Wtedy to model ECMWF i GFS zakłada wartości poniżej 20°C. Będą to jednak wartości w dalszym ciągu powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 1.10.2021 do 7.10.2021 według modelu ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 wraz ze średnią za okres 7 dni.
Orientacyjna, wstępna prognoza ciśnienia na okres od 1.10.2021 do 17.10.2021 z wyraźną dominacją antycyklonów, nawet w formie wałów wysokiego ciśnienia.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC