Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Uderzy niż śródziemnomorski. Spadnie ponad 20 cm śniegu w woj. lubelskim

Od pewnego czasu przyglądamy się prognozom na poniedziałek. Wiele wskazuje, że dostaniemy się wtedy pod wpływ wydajnego opadowo niżu znad Morza Śródziemnego o imieniu “LARS”, jaki przyniesie silną śnieżyce we wschodniej połowie Polski. Ośrodek ten przemieści się w najbliższych kilkunastu godzinach znad Włoch przez Bałkany nad zachodnią Ukrainę.

Sytuacja baryczna na dzień 25.01.2021

Prognozy modeli numerycznych na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek są alarmujące. W ciągu 24 godzin wystąpi przyrost pokrywy śnieżnej o ponad 20 cm. Umiarkowane i silne opady o charakterze jednostajnym przyczynią się do wystąpienia dużych utrudnień w ruchu drogowym, awarii w energetyce oraz opóźnień na kolei. Umiarkowany, okresowo silny wiatr powyżej 50 km/h z kierunków północnych powodować może zawieje i zamiecie śnieżne, tworząc miejscami metrowe zaspy.  

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej we wtorek według modelu ECMWF i GFS. Miejscami wartości mogą być wyższe od prognozowanych.

Podczas nadchodzącej nocy znad Słowacji nad Podkarpacie i Małopolskę wkroczy strefa opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, jaka z biegiem czasu przemieszczać będzie się na północny-wschód. Nad woj. lubelskie opady dotrą rano w poniedziałek.

Najpierw śnieżyca da się we znaki w powiatach na południu woj. lubelskiego, ale z biegiem czasu ma przemieszczać się na północny-wschód, obejmując cały region. Do godzin południowych padać ma w całym województwie intensywnie śnieg. Szczególnie intensywne opady białego puchu występować mają w godzinach południowych i południowych. Godzinowy przyrost pokrywy śnieżnej wahać ma się od 1 cm do 3 cm. 

Termometry w poniedziałek pokażą od -1°C do 1°C. Temperatura odczuwalna ma być o kilka stopni niższa ze względu na silny wiatr z kierunków północnych. Spadnie mokry i ciężki śnieg skutkujący szkodami w drzewostanie, miejscowymi przerwami w dostawach energii elektrycznej oraz utrudnieniami w ruchu kołowym. Zawieje i zamiecie śnieżne utrudniać mogą w znacznym stopniu widzialność nawet do 100-200 metrów. 

Noc z poniedziałku na wtorek ma przynieść słabnące opady śniegu o charakterze jednostajnym. Temperatura wskażą od -1°C do 1°C. Możliwe oblodzenie dróg i chodników. Na drogach w całym woj. lubelskim panować będą bardzo trudne warunki do jazdy. Śnieżyca zacznie stopniowo słabnąć w drugiej części nocy, ale opady śniegu o mniejszym natężeniu utrzymają się nawet do godzin porannych we wtorek.

Całkiem prawdopodobne, że będzie to największy od kilku lat atak zimy. Niże śródziemnomorskie są groźne, gdyż we wszystkich porach roku przenoszą ogromne ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego, powodując nawet powodzie w Polsce. W półroczu chłodnym przynoszą czasem silne śnieżyce, które skutkują nawet paraliżem komunikacyjnym. 

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej we wtorek na obszarze Polski według GFS i ECMWF.

We wtorek zachmurzenie przeważnie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. W wielu miejscach wystąpią słabe opady śniegu. Temperatura wyniesie od -2°C do 0°C w najcieplejszym momencie dnia. Kolejne dni i noce z lekką zimą z ujemnymi wartościami na termometrach. Może popadać przelotnie śnieg. 


Prawdopodobieństwo wystąpienia silnego załamania pogody w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek ocenia się na 90%.