Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda ulega zmianie. Mgły i jeszcze słaby mróz. Idzie duże ocieplenie za frontem ciepłym

Pogoda ulegać ma zmianie w nocy z czwartku na piątek. Mgły i jeszcze słaby mróz. Duże ocieplenie zmierza do Polski.

W trakcie ubiegłej doby pogoda w Polsce była kształtowana przez rozległy klin silnego wyżu znad północnej i zachodniej Europy, ale także zimnego, lecz przetransformowanego powietrza pochodzenia arktycznego. Jednak w drugiej fazie ubiegłej nocy nad województwa wschodnie wkroczyła strefa ciepłego frontu atmosferycznego z istotnym pogorszeniem warunków atmosferycznych. Panowało w wielu regionach zachmurzenie duże i całkowite z większą ilością przejaśnień i rozpogodzeń na zachodzie, północnym zachodzie.

W czwartek pogoda na zachodzie Polski była kształtowana przez klin wyżu znad północno-zachodniej Rosji. Dodatkowo na wschodzie zaznaczył się wpływ niżu znad Ukrainy ze strefą ciepłego frontu atmosferycznego przemieszczającego się ze wschodu na wschód. Dodatkowo za frontem ciepłym ze wschodu napływać będzie ciepłe, wilgotne powietrze pochodzenia polarno-morskiego. 

Zobacz też: Burze na południu. Robi się coraz cieplej. 20 stopni coraz bliżej Polski

Zmiana pogody postępowała za frontem ciepłym

Dziś panowała na przeważającym obszarze Polski niżowa pogoda. Obserwowano w wielu regionach zachmurzenie. Jednak w zachodniej połowie kraju małe wzrastające do umiarkowanego i dużego. Aczkolwiek we we wschodniej duże i całkowite. Ponadto we wschodniej połowie kraju występowały opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Natomiast na północnym wschodzie i wschodzie przechodzące w opady deszczu, początkowo o charakterze marznącym. Miejscami padał nawet rzadko spotykany deszcz lodowy. Okresami na południowym wschodzie występowały opady o umiarkowanym natężeniu, a prognozowana ich suma do 10 mm, a lokalnie do 15 mm.

Nastąpił przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach podgórskich i górskich do 5 cm, a lokalnie do 15 cm. Drogi i chodniki okazały się śliskie. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od -1°C na południowym wschodzie i w dolinach karpackich do -3.°C. Cieplej, bo do 5.°C w centrum i 10°C na zachodzie. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, z kierunków północnych potęgujący odczucie chłodu.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 6 kwietnia 2023 od 8:00 do 20:00 czasu lokalnego na stacjach IMGW-PIB

duża zmiana w pogodzie
Pogoda ulegała zmianie. Napływ cieplejszego powietrza za frontem ciepłym

Coraz cieplej w nocy z czwartku na piątek

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Tylko początkowo na krańcach zachodnich większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Natomiast na wschodzie opady deszczu, jednak w głębi kraju deszcz ze śniegiem przechodzący w deszcz, na zachodzie śnieg i deszcz ze śniegiem. Ponadto w górach i rejonach podgórskich opady śniegu. Gdzieniegdzie, przejściowo, na południowym wschodzie, wystąpią opady marznące powodujące gołoledź. Lokalnie na południowym wschodzie opady o umiarkowanym natężeniu, a prognozowana suma do 10 mm. Jednak w rejonie podgórskim i górskim Karpat przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm, lokalnie do 10 cm.

Z prognoz numerycznych wynika, że strefa opadów wielkoskalowych początkowo na wschodzie i w centrum przemieszczać się będzie w kierunku zachodnim. Gdzieniegdzie z uwagi na wysoką wilgotność utworzą się mgły ograniczające widzialność do 200-300 metrów. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od -1°C na północnym zachodzie, około 1°C na znacznym obszarze kraju. Znacznie cieplej za sprawą napływu masy ze wschodu w wielu regionach. Głównie do 5°C; 8°C na północnym wschodzie. Aczkolwiek w rejonach podgórskich od -4°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 55 km/h.

Pogoda. Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 7 kwietnia 2023, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz