Pogoda ulegać ma gwałtownemu pogorszeniu. Przejdzie katafront, pojawią się opady i burze oraz silny wiatr w Polsce

Pogoda ulegać ma gwałtownemu pogorszeniu. Front zacznie przechodzić stopniowo w katafront. Wystąpią opady, a nawet lokalne burze w Polsce.

Zmiana warunków pogodowych za sprawą przesuwającego się frontu atmosferycznego

Mobilny wyż o imieniu Wolf, który kilka dni temu powstał nad Morzem Północnym przesunął się nad Białoruś i Ukrainę, gdzie następnie zaniknął. Ustąpił on miejsca pod naporem atlantyckiego niżu o imieniu. XAVERINE. Już we wtorek od zachodu, północnego-zachodu zaznaczały się chmury piętra średniego i wysokiego, zwiastując nadchodzący front ciepły.

Najbliższa noc pod znakiem opadów na zafalowaniu frontu chłodnego o nieco większej intensywności, przesuwających się północną kraju nad Pomorzem, Warmią, Mazurami i Suwalszczyzną. Natomiast jutro. Od Pomorza w kierunku południowo wschodnim przesuwać się będzie front chłodny z przelotnymi opadami deszczu. W czwartek godzinach przedpołudniowych i popołudniowych w strefie frontowej uaktywni się konwekcja dynamiczna z licznymi burzami i intensywnymi opadami deszczu przelotnego na południowym wschodzie, którym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 70/100-110 km/h.

Co więcej w nocy ze środy na czwartek kontynuowana będzie wędrówka strefy frontu atmosferycznego. Korekcie ulegnie zmianie kierunek wiatru na północno-zachodni, mocno ochłodzi się i wzrośnie dynamika procesów pogodowych.

Prognozowane ciśnienia na 12.05.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według GFS

pogoda w Polsce, 12.05.2022

Ciepły sektor zamykać ma dynamiczny front chłodny. Pogoda ulegać ma dużej zmianie

W nocy prawdopodobny jest rozwój burz północy kraju w zasięgu wycinka z cieplejszym i wilgotniejszym powietrzem. Ponadto w obszarze zatoki niżowej wraz z system frontów atmosferycznych. Prognozowana jest pewna niestabilność powietrza, która będzie odpowiadać za rozwój konwekcji, głównie objawiającej się przelotnymi opadami deszczu. Rozwój burz będzie ograniczony. Ponadto w związku z wyraźnie nasilonym przepływem powietrza burze będą przemieszczać się dość szybko i tym samym nie powinny generować wydajniejszych opadów przekraczających sumę 10-15 mm. Ponadto przepływ ten i podwyższone wartości ścinania mogą odpowiadać za lokalne porywy wiatru osiągające prędkość około 60-80 km/h.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

burze w Polsce. pogoda dynamiczna

Noc ze środy na czwartek na południu kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Ponadto na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Ulegać ma zwiększeniu dynamika w pogodzie. Co więcej na północy możliwe są burze. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 12°C do 17°C, miejscami na południowym zachodzie do 19°C; nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat od 9°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h. W Sudetach porywy wiatru do 80 km/h, w Karpatach do 75 km/h.

POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ TUTAJ