Pogoda miejscami w rejonach górskich i podgórskich może stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia.
W pierwszy dzień sierpnia pogoda w Polsce jest kształtowana przez pole niskiego ciśnienia znad wschodnich rejonów Europy. Dodatkowo wzdłuż dzielnic południowych oraz lokalnie na zachodzie prognozowane są lokalne przelotne opady deszczu i słabe oraz umiarkowane burze. Obserwowane będzie zmienne, w tym umiarkowane, zaś w opadach duże zachmurzenie. Jednak do Polski będzie postępować adwekcja ciepłych mas powietrza pochodzenia polarno-morskiego i częściowo zwrotnikowego o zróżnicowanym stopniu zawartości wilgoci w troposferze.
Groźna pogoda w górach
Czwartek przyniesie w kraju na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane. Wyjątek stanowić będzie tu południe i południowy zachód, gdzie okresami wzrastające do dużego i tam gdzieniegdzie wystąpią opady deszczu. Natomiast w Sudetach i miejscami na południu także burze, gdzieniegdzie z gradem. Spodziewana wysokość burzowych opadów sięgnie do około 25-40 mm. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 23°C do 27°C. Natomiast miejscami w centrum i na południowym zachodzie, od 29°C do 31°C; niższe wartości nad morzem, bo do około 20°C. Wiatr okaże się słaby. Głównie wschodzie chwilami umiarkowany i lokalnie porywisty, przeważnie północno-zachodni i zachodni, na południowym zachodzie zmienny. Podczas burz porywy wiatru do 65-70 km/h.
Prognozowany zasięg i intensywność zjawisk burzowych na obszarze Europy według ESSL
Dziś największe ryzyko burz będzie w rejonach górskich i podgórskich, gdzie ważną rolę odegrać może orografia terenu i zaznaczająca się na tym obszarze linia zbieżności wiatru. Im dalej na północ od pasma Sudetów i Karpat, tym mniejsze prawdopodobieństwo będzie wystąpienia zjawisk burzowych nad Polską. Najsilniejsze burze mogą wystąpić na południu woj. dolnośląskiego oraz w południowej części Śląska Opolskiego. Burze okażą się na ogół krótkotrwałe i głównym zagrożeniem z ich strony okażą się opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Pogoda więc w rejonach górskich i podgórskich będzie niebezpieczna, co należy mieć na uwadze podczas wędrówek pieszych. Szczególne zagrożenie stanowić powinny wyładowania atmosferyczne. Aktywność elektryczna w burzach okaże się słaba i umiarkowana. Najwięcej burz będzie po południu i wieczorem. Późnym wieczorem i w pierwszej części nocy z 1/2 sierpnia 2024 r. zjawiska burzowe w większości zanikną.
Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB) dla Polski
Polecamy: Ulewy zaskoczą w regionie. 100-120 litrów wody na metr kwadratowy. Zalane domy i pola
Dynamiczna aura
Niska prędkość przemieszczania komórek burzowych skutkować ma znaczną akumulacją opadów burzowych. Największa akumulacja opadów burzowych wystąpić może na obszarze Sudetów. Komórki burzowe z niską prędkością przemieszczać będą się znad Niemiec i Czech, niektóre z komórek burzowych tworzyć mogą się również na granicach odpływu chłodnego powietrza.
W nocy początkowo burze możliwe są w Sudetach – nie powinny im jednak w tym czasie towarzyszyć niebezpieczne zjawiska.
Rozwój ośrodków konwekcyjnych, w tym burz, ponownie możliwy będzie nad ranem w rejonie Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska i Sudetów. Ze względu na wolne ich przemieszczanie się, bądź okresami niemal stacjonarny charakter, i adwekcję ciepłej i zasobnej w wilgoć masy powietrza, stanowić mogą zagrożenie ze strony intensywnych opadów deszczu, powodujących lokalne podtopienia i zalania (w szczególności na terenach zurbanizowanych i w zlewniach górskich). W czasie ich trwania niewykluczone są sumy opadów rzędu 25-40 mm. Najprawdopodobniej tylko niektóre ośrodki konwekcyjne będą generować wyładowania atmosferyczne i nie będzie ich dużo. Silne porywy wiatru i grad nie stanowią w tym przypadku istotnego zagrożenia – poinformowało – IMGW-PIB
Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, essl.org
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC