Pogoda na 3 dni: Niszczące burze z wielkim gradem, upał do 37°C w Polsce

W sobotę nasz kraj będzie w zasięgu słabego wyżu, jakiego centrum przemieści się w ciągu dnia znad Czech do południowej części Polski. Natomiast w pasie dzielnic północnych zalegać ma jeszcze ulegająca frontolizie strefa frontu ciepłego. W tym samym czasie z zachodu zacznie napływać coraz cieplejsza masa powietrza. Na zachodzie kraju wystąpi upał, żar poleje się z nieba w całym kraju już w niedzielę, natomiast w poniedziałek przez Polskę przejdą gwałtowne i niebezpieczne burze.

Weekend zapowiada się z przyjemną, wyżową pogodą w kraju. Polska będzie w zasięgu wyżu “VERA”, ale ruchy zstępujące w obrębie wyżu i inwersja osiadania, ale także suche warstwy w skuteczny sposób ograniczą rozwój chmur Cumulonimbus. Sytuacja ulegnie zmianie w poniedziałek, gdy w pierwszej części dnia od północnego-zachodu nasunie się front chłodny, który następnie zacznie mieć tendencje do falowania, co w sprzyjających warunkach może wygenerować mezoskalowy niż w jego obrębie, wzmacniając potencjał konwekcyjny.

Wiele wskazuje, że zwłaszcza na południu i w centrum, ale także na wschodzie prawdopodobne są bardzo groźne burze, jakie przybrać powinny formę superkomórek burzowych z dużym gradem, niszczącym wiatrem oraz ulewnym, punktowo powodującym podtopienia.

Całkiem prawdopodobne wydaje się uformowanie silnych systemów burzowych, których głównym zagrożeniem mają być bardzo silne, punktowo niszczące porywy wiatru przekraczające 100 km/h.

Do tego okresu pozostało jeszcze sporo czasu, zatem prognozy ulegać mogą jeszcze zmianom. Wkrótce podamy więcej informacji, posiadając najświeższe wyliczenia modeli numerycznych. Dużą rolę w gwałtowności burz może odegrać nasunięcie się odcinka prądu strumieniowego.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

W niedzielę na zachodzie możliwe jest nawet 37 stopni. Upał, ale krótkotrwały występować ma w całym kraju. Wiele wskazuje, że w już we wtorek cała Polska znajdzie się w dużo chłodniejszej, polarno-morskiej masie powietrza.

Prognozowane wartości przez model ICON na niedzielę

Prognoza pogody na niedzielę IMGW-PIB (wartości temperatury są nieco zaniżone)

Groźna pogoda w poniedziałek, możliwe systemy burzowe

Modele prognozują bardzo groźną pogodę zwłaszcza w centrum, wschodzie i południu Polski w pierwszy dzień lipca. Lokalnie burze mogą wyrządzić duże szkody.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na dzień 1.07.2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Wkrótce więcej informacji na

www.fanipogody.pl