W sobotę nasz kraj będzie w zasięgu słabego wyżu, jakiego centrum przemieści się w ciągu dnia znad Czech do południowej części Polski. Natomiast w pasie dzielnic północnych zalegać ma jeszcze ulegająca frontolizie strefa frontu ciepłego. W tym samym czasie z zachodu zacznie napływać coraz cieplejsza masa powietrza. Na zachodzie kraju wystąpi upał, żar poleje się z nieba w całym kraju już w niedzielę, natomiast w poniedziałek przez Polskę przejdą gwałtowne i niebezpieczne burze.

Weekend zapowiada się z przyjemną, wyżową pogodą w kraju. Polska będzie w zasięgu wyżu “VERA”, ale ruchy zstępujące w obrębie wyżu i inwersja osiadania, ale także suche warstwy w skuteczny sposób ograniczą rozwój chmur Cumulonimbus. Sytuacja ulegnie zmianie w poniedziałek, gdy w pierwszej części dnia od północnego-zachodu nasunie się front chłodny, który następnie zacznie mieć tendencje do falowania, co w sprzyjających warunkach może wygenerować mezoskalowy niż w jego obrębie, wzmacniając potencjał konwekcyjny.

Wiele wskazuje, że zwłaszcza na południu i w centrum, ale także na wschodzie prawdopodobne są bardzo groźne burze, jakie przybrać powinny formę superkomórek burzowych z dużym gradem, niszczącym wiatrem oraz ulewnym, punktowo powodującym podtopienia.

Całkiem prawdopodobne wydaje się uformowanie silnych systemów burzowych, których głównym zagrożeniem mają być bardzo silne, punktowo niszczące porywy wiatru przekraczające 100 km/h.

Do tego okresu pozostało jeszcze sporo czasu, zatem prognozy ulegać mogą jeszcze zmianom. Wkrótce podamy więcej informacji, posiadając najświeższe wyliczenia modeli numerycznych. Dużą rolę w gwałtowności burz może odegrać nasunięcie się odcinka prądu strumieniowego.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

W niedzielę na zachodzie możliwe jest nawet 37 stopni. Upał, ale krótkotrwały występować ma w całym kraju. Wiele wskazuje, że w już we wtorek cała Polska znajdzie się w dużo chłodniejszej, polarno-morskiej masie powietrza.

Prognozowane wartości przez model ICON na niedzielę

Prognoza pogody na niedzielę IMGW-PIB (wartości temperatury są nieco zaniżone)

Groźna pogoda w poniedziałek, możliwe systemy burzowe

Modele prognozują bardzo groźną pogodę zwłaszcza w centrum, wschodzie i południu Polski w pierwszy dzień lipca. Lokalnie burze mogą wyrządzić duże szkody.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na dzień 1.07.2019 r. (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)

Wkrótce więcej informacji na

www.fanipogody.pl

Arkadiusz Wójtowicz

4 Comments

 • Regen
  Posted 29 czerwca 2019 11:33 0Likes

  Zacznijmy od tego, że nikt nie chce niszczycielskich burz z porywistym wiatrem łamiącym drzewa i ulewami stacjonarnymi zalewającymi domy. To jest sprawa oczywista. Jest też kwestia fascynacji burzami jako spektakularnym zjawiskiem meteorologicznym. Ale też burze to ochłodzenie pogody, choć czasem niewielkie. Wychodząc z takiego założenia, można dopiero budować swoje żale na temat tego, że burze będą gdzie indziej, a nie u mnie. No ale do jasnej chole…

  Znowu największe upały na zachodzie, a orzeźwiające burze na południu i wschodzie? Really?

 • Regen
  Posted 29 czerwca 2019 14:09 0Likes

  No to jedziemy z koksem.

  Według prognoz modelu ICON, w niedzielę (30 czerwca) w godzinach popołudniowych/wieczornych (od 14tej do 19tej) na zachodzie Polski będzie maksymalnie 38*C w Lubuskiem, zachodniej Wielkopolsce i północnym <b<Dolnośląskim. W ciągu dnia żar będzie wędrował ze zachodu na wschód, stopniowo “zalewając” niemal cały kraj. Oczywiście jądrem upałów będą trzy powyższe rejony, jednak na pozostałym obszarze sukcesywnie “zalewanym” żarem, temperatury także będą przekraczały “trzydziestkę” o kilka kresek.

  Te same rejony już następnego dnia (01 lipca) od godzin porannych (8mej) raczone będą deszczem, który falami będzie przetaczał się ze zachodu na wschód.

  • Regen
   Posted 29 czerwca 2019 14:10 0Likes

   Burze możliwe będą od godzin południowych na południu Dolnośląskiego jedynie co kilka godzin w postaci krótkich incydencików. Dopiero około godziny 18tej od południowego zachodu wkroczy do Polski większy układ burzowy, który będzie się kierował na północny wschód, ale bardziej wschód. Od godziny 23ciej 1go lipca do godziny 2giej w nocy 2go lipca, układ burzowy na pograniczu Łódzkiego, Śląskiego i Świętokrzyskiego zatrzyma się, po czym zmieni kierunek na południowo zachodni. Burze opuszczą Polskę około godziny 13tej.

 • SirMarioxxx
  Posted 29 czerwca 2019 20:30 0Likes

  Zapowiada się wystąpienie burz o sile 3-4 (01.07.2019), w województwach “Opolskim śląskim oraz Małopolskim… (burze z gradem śr. do 6 cm), Siła wiatru od 45-70 km/h w czasie burz do 90km/h , należy zachować ostrożność…. Możliwie lokalnie tornada w sile F2-3

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.