Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Upał. Zrobi się gorąco. Czy czeka nas fala upałów nad Polską?

Lipiec mijał w Polsce pod znakiem umiarkowanych temperatur. Zmieni się to w ostatnim tygodniu lipca. Do Polski wleje się gorące powietrze przynosząc nawet upał. Czy gorąco zrobi się na dłużej? Czy Polskę czeka fala upałów trwająca dłużej niż dwa-trzy dni?

W kraju gorąco zrobi się już w obecny weekend.Na południe i do centrum kraju napływa powietrze morskie o charakterze ciepłym. Nie jest to powietrze zwrotnikowe, stąd też temperatury w weekend nie dobiją jeszcze do trzydziestek. W weekend upałów nad Polską jeszcze się nie spodziewajmy.

Wysokie, ale nie upalne temperatury czekają nas również w kolejnych dniach. Poniedziałek i wtorek przyniesie na południu i w centrum kraju wzrosty temperatur do nawet 27-28 stopni Celsjusza. To jednak nadal nie jest obiecany upał w Polsce.

upał w Polsce

Krótkotrwałe upały na koniec lipca

Prawdziwie upalny dzień w Polsce to będzie wtorek. Tego dnia gorąco zrobi się w całym kraju. Nawet nad samym morzem, gdzie będzie najchłodniej temperatury sięgną 24 kresek powyżej zera. Na południu kraju zrobi się upalnie. W wielu miejscach słupki rtęci przekroczą trzydzieści stopni ciepła.

Niestety, to tyle dobrych wiadomości dla miłośników upalnych dni. Wszystko wskazuje na to, że już w środę przez Polskę przejdzie front atmosferyczny, za którym spłynął do na chłodniejsze masy powietrza. Nie zrobi się zimno, ale termometry do końca lipca nie pokażą już 30 stopni. Do końca lipca szykujmy się na jeden dzień z upałem nad Polską.

upał

Upał w Polsce pojawi się znów w sierpniu

Pierwsze dni sierpnia również nie przyniosą upałów w Polsce. Bardzo wysokie temperatury pokazują się na wyliczeniach modeli dopiero w drugim tygodni sierpnia. W drugi weekend sierpnia w Polsce znów może zrobić się upalnie. Wtedy to gorąco w kraju może zrobić się na dłużej. Niewykluczone jest, że upał w Polsce potrwa kila dni. Jednak obserwacje układów barycznych nad Europą nie dają nadziei na trwającą wiele dni falę upałów nad Polską. Nadal nasz kraj znajdował będzie się pod wpływem strefowej cyrkulacji powietrza. Okresy upalne przeplatały będą się z chłodniejszymi dniami.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk