Pogoda. Upały na południu. Wystąpią silne, niszczące burze. Prognoza pogody dla Europy

Europa została podzielona pogodowo na upalne, gorące południe oraz północ z chłodniejszym powietrzem i frontami atmosferycznymi. Upał na południu trwa od kilku dni. W wielu miejscach, w Grecji, na Bałkanach, czy W Turcji temperatury osiągają nawet 40 stopni ciepła.

Gorące, upalne masy powietrza docierają na południe Europy z północnej Afryki. Za napływ zwrotnikowych mas powietrza odpowiadają dwa silne wyże atmosferyczne, których centra znajdują się odpowiednio nad Francją i nad Morzem Czarnym.

Północe Europy to znów dominacja ośrodków niskiego ciśnienia. Niże FIONA i ERNA przynoszą mieszkańcom północnej i centralnej Europy systemy frontów atmosferycznych. Wraz z frontami pojawiają się opady i silny wiatr.

Strefa opadów pokrywa się obecnie z położeniem frontów atmosferycznych. Deszcz pada w pasie od Wysp Brytyjskich przez Danię po północną Polskę i Białoruś. Strefa frontów i opadów powoli przesuwała się będzie na południowy-wschód.

Dzisiejszy dzień przyniesie upał na południu Europy. Przykładowo na Cyprze słupki rtęci wzrosną dziś do nawet 43 stopni Celsjusza. To potężny upał. We Włoszech, Turcji i Grecji temperatury przekroczą 30 kresek powyżej zera.

Równie wysokie temperatury występowałby dziś będą w Hiszpanii, Francji. W tych krajach, ale także w Austrii i na południu Niemiec w dniu dzisiejszym termometry wskażą nawet 26 stopni powyżej zera. Poniżej 20 stopni w Europie Centralnej. Między innymi w Polsce, w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą do 17 stopni ciepła.

Synoptycy ze Stowarzyszenia ESTOFEX prognozują na dziś występowanie silnych burz w Europie. Największe szanse na niszczące burze podczas obecnej doby prognozowane są w centralnych regionach Włoch. Również bardzo mocne burze wystąpią w krajach Bałkańskich. Zaznaczyć jednak trzeba, że często w tak upalnych, zwrotnikowych masach powietrza do inicjacji burz dochodzi dopiero w późnych godzinach popołudniowych.