5 grudnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Ekstremalne upały. Przekroczone 40 stopni w cieniu. Wystąpią również burze

Zgodnie z prognozami do Europy Południowej wlał się upał. Ekstremalnie wysokie temperatury występują w południowo-wschodniej części kontynentu. W dniu wczorajszym słupki rtęci powędrowały do niewyobrażalnych wartości (o tym za chwilę). Spójrzmy na aktualne wartości temperatury nad Europą (10:15 rano).

Potężny upał panuje już o tej godzinie na Cyprze. Po godzinie 10 rano stacje meteorologiczne notują tam 41 stopni Celsjusza. W kolejnych godzinach wszystko wskazuje na to, że słupki rtęci przekroczą 45 stopni powyżej zera.

Przyjrzymy się maksymalnym wartościom temperatury z dnia wczorajszego. Przegląd rozpocznijmy od Grecji, gdzie pierwsze 10 najcieplejszych miejsc, to temperatury ponad 36 stopni Celsjusza.

Jeszcze większy upał panuje w Turcji, gdzie w dniu wczorajszym przekroczone zostały 40ki na termometrach. Spójrzmy na zestawienie najcieplejszych miejsc w Turcji za sobotę 16 maja.

Widzimy, że aż na 8 stacjach pomiarowych temperatura przekroczył 40 stopni Celsjusza. Najcieplej było w mieście Adana, gdzie słupki rtęci wzrosły w dniu wczorajszym do prawie 43 stopni. Takie wartości temperatury to już ekstremalny upał nad Europą.

Gorące powietrze wlewa się do Europy południowo-wschodniej od piątku. Rozgrzane na wszystkich wysokościach barycznych masy powietrza docierają do Europy z północnej Afryki. Północna i Centralna część Europy pozostaje pod wpływem chłodniejszych mas powietrza pochodzenia morskiego. Na styku tych mas powietrza dochodzi do rozwoju burz. Niektóre z burz są gwałtowne.

W dniu dzisiejszym burze po raz kolejny możliwe są w pasie od południa Hiszpanii, przez Francję, Włochy, aż po południe Ukrainy. W dniu dzisiejszym burze możliwe będą również na południu Polski. O tym pisaliśmy we wczorajszym wpisie o burzach.