Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w czwartek 30.06. Piekielny żar w połowie Polski

Pogoda na czwartek 30.06. Możliwe rekordy temperatury

Trwa fala upałów nad Polską. Dzisiejszy dzień przyniósł nieco więcej zachmurzenia i niższe temperatury na zachodzie kraju. Pogoda w czwartek będzie bardzo podobna do tej dzisiejszej. Polska ponownie podzielona zostanie na dwie pogodowe części. Jednak prognozę pogody na czwartek zacznijmy od sytuacji barycznej w regionie.

Pogoda w czwartek. Sytuacja baryczna w Polsce

Polska znajdzie się jutro na skraju niżu z północy oraz ośrodków wyżowych na południe od kraju. W związku z tym większą część kraju czeka jutro dość słoneczne aura. Tylko na zachodzie i północy kraju zaznaczy się ośrodek niskiego ciśnienia, który prawdopodobnie przyniesie burze w tych regionach. Centrum, wschód i większość południa kraju bez deszczu i burz, za to z upiornym upałem. Zobacz również: Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Upały i burze nie odpuszczą

Pogoda w czwartek. Silny upał w części kraju

Niestety pogoda w czwartek nie przyniesie ulgi odnośnie temperatury w całej wschodniej połowie kraju. Mieszkańcy centrum, wschodu, południa i północnego wschodu nadal zmagać będą się z silnym upałem. Lokalnie słupki rtęci wskażą w czwartek nawet do 37 stopni Celsjusza.

Pogoda w czwartek przyniesie kolejny dzień upału w Polsce

Tak wysokie temperatury panowały będą w czwartek na południowym wschodzie. Silny upał również na wschodzie i południu, gdzie słupki rtęci wskazywały będą do 35 stopni Celsjusza. W okolicach trzydziestek pokażą jutro termometry w centrum Polski. Ciepły, właściwie gorący dzień na południowym zachodzie, gdzie termometry wskazywały będą 26-28 stopni Celsjusza. Najniższe temperatury pogoda w czwartek przyniesie na północnym zachodzie, gdzie na aurę wpływał będzie płytki niż. W tym regionie kraju nie dość, że będzie chłodniej, to jeszcze przejdą prawdopodobnie gwałtowne burze.

Burze w czwartek nie odpuszczą

Modele nie są jeszcze do końca zgodne w których regionach kraju w czwartek wystąpią najsilniejsze zjawiska burzowe. Wg. GFS płytki niż wpłynie na pogodę na zachodzie i północy kraju. Z kolei inne modele widzą, że pogoda w czwartek przyniesie silne burze w pasie centralnym Polski. Z tym scenariuszem zgadzają się synoptycy IMGW wydając ostrzeżenia burzowe dla Polski na jutrzejszy dzień.

Pogoda w czwartek. Ostrzeżenia przed burzami od IMGW dla pasa centralnego kraju

Burze w zaznaczonym powyżej obszarze trwać mogą już od godzin porannych jako pozostałości po nocnych burzach, jakie rozwinęły się na południu kraju. W godzinach popołudniowych dojdzie do rozwoju nowych ośrodków burzowych. Lokalnie burze mogą być w czwartek groźne przynosząc silne, nawalne opady deszczu oraz opady większego gradu. Szczegóły odnośnie dokładnych obszarów występowania jutrzejszych burz podam w porannej prognozie konwekcyjnej. Ciśnienie atmosferyczne zacznie lekko spadać. Po południu i wieczorem barometry w Polsce wskazywały będą lekko ponad 1010 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk