Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Upały i noce tropikalne okresami nie dadzą wytchnienia. Wystąpią silne burze w Polsce

szokujaca prognoza

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Upały i noce tropikalne będą dawać się we znaki w Polsce. Spodziewane silne burze w Polsce.

Pogoda długoterminowa. IMGW-PIB prognozuje miesiąc powyżej średniej klimatycznej

Według IMGW-PIB. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Prognoza średniej temperatury i opadów na nadchodzący miesiąc według IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Upały i noce tropikalne okresami nie dadzą wytchnienia. Wystąpią silne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych na lipiec 2022

 Upały i noce tropikalne okresami nie dadzą wytchnienia. Wystąpią silne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa. Anomalia temperatury najwyższa na południu Polski

Dokonajmy również przeglądu prognozy amerykańskiego modelu klimatycznego CFS na lipiec 2022. Dostrzegamy, że na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej. Najdłuższe okresy gorąca są wyliczane zwłaszcza na południu i w centrum oraz czasami na zachodzie kraju. Aczkolwiek poniższa grafika wskazuje na prawdopodobny trend w temperaturze przez około 40-70% czasu. Model klimatyczne wskazuje, że najczęściej ciepłe powietrze docierać będzie do południowej i zachodniej oraz częściowo centralnej części Polski. Wyliczenia te ukazuje nam uśrednione wartości dla całego miesiąca, zatem poszczególne tygodnie mogą przynosić znaczne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Okresowo niższe temperatury są możliwe w momencie spływu powietrza polarno morskiego znad Atlantyku Północnego, przerywając fale wysokich temperatur, a nawet upałów w Polsce. Nie można wykluczyć, że poszczególne tygodnie przyniosą ujemną anomalię. Pogoda długoterminowa wskazuje na wyraźną przewagę dni gorących, a nawet upalnych, nawet z długimi falami upałów.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury na lipiec 2022 według CFS, względem okresu referencyjnego 1984-2009

anomalia dodatnia w Polsce

Pogoda długoterminowa. Szczególnie gorąco na południu, chłodniej na północy

Modele klimatu sugerują, że w lipcu 2022 dni gorących, jak i też upalnych powinno być znacznie więcej niż w czerwcu 2022. Możliwe są nawet dłuższe, nieprzyjemne fale upałów przy wysokiej wilgotności powietrza. Zakończone mogą być te fale upałów gwałtownymi burzami. Może nie zabraknąć nocy tropikalnych. Najwięcej dni upalnych może wystąpić w okolicach połowy lipca.

Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza średniej anomalii temperatury na wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) na lipiec 2022 według CFS

pogoda długoterminowa. największe opady na południu

Nad Europą i Polską panować ma na ogół niewielka różnica ciśnienia

Amerykański model klimatyczny pokazuje, że przez przeważający okres czasu Polska znajdzie się najprawdopodobniej w słabogradientowych polach podwyższonego ciśnienia. Świadczyć może o tym, że najczęściej w lipcu panować może niewielka różnica ciśnienia, dlatego też przepływ mas powietrza będzie na ogół marginalny. Niewykluczone, że najczęstsze staną się burze termiczne. Komórki burzowe te okażą się punktowe i miejscami gwałtowne, co może prowadzić do szkód. Głównym zagrożeniem okażą się zalania, a nawet powodzie błyskawiczne, co w warunkach słabego przepływu mas powietrza może być częstym, lecz lokalnym zjawiskiem. Niejednokrotnie też przez 1-2 miejscowości przejdzie silna burza pulsacyjna, gdy w sąsiednich miejscowościach będzie świecić słońce. Zdarzą się jednak groźne incydenty z opadami dużego gradu, ulewami, licznymi wyładowaniami, a nawet tornadami. Szczególnie na silnych przyziemnych strefach zbieżności przed frontami chłodnymi, jak i też w zasięgu falujących frontów atmosferycznych. Pogodę długoterminową będziemy zatem weryfikować w kolejnych dniach.

Pogoda długoterminowa. Orientacyjna prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na lipiec 2022 według CFS

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Upały i noce tropikalne okresami nie dadzą wytchnienia. Wystąpią silne burze w Polsce. pole wyżowe nad Polską i Europą

Miejmy jednak na uwadze to, że prognozy anomalii opadów są jednym z najgorszych elementów prognoz długoterminowych. Widzimy, że ostatnia aktualizacja sugeruje najwięcej opadów na zachodzie, najmniej na wschodzie, południowym-wschodzie, północnym-wschodzie. Tylko należy mieć jednak na uwadze to, że pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i ukazuje nam tylko uśrednione wartości dla całego miesiąca. Przeważać mają opady o charakterze konwekcyjnym, które są lokalne i nierównomierne, znacznie rzadziej wystąpią wielkoskalowe. Częste opady i burze będą okresami powodować szkody.

Wyliczana anomalia opadów na lipiec 2022 według modelu CFS

najwięcej opadów na zachodzie

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz