Powódź dziesięciolecia na wschodzie. 1,5 miliona ludzi odczuwa jej skutki

Ulewne deszcze spadły w południowych prowincjach Chin oraz w regionie Himalajów. Ich skutkiem jest katastrofalna powódź. Serki tysięcy ludzi musiało zostawić dobytek życia by ewakuować się przed żywiołem wody.

  • Powódź w Chinach jest katastrofalna. Jej skutki odczuwa 1.5 miliona mieszkańców
  • Kilkadziesiąt tysięcy ludzi uznanych jest obecnie za zaginionych
  • Uszkodzeniom uległy setki tysięcy domów i budynków gospodarczych
  • Powódź dotknęła również inne państwa w regionie. Potężne straty w rolnictwie

Sprawdź prognozę pogody na czwartek 23 czerwca

Ulewne opady deszczu w Chinach. Gigantyczna powódź w regionie

Katastrofa naturalna dotknęła południowe dzielnice Chin. W skutek ulewnych opadów deszczu i burz trwających wiele dni, w regionie panuje obecnie powódź jakiej nie widziano od wielu lat. Szczególnie ucierpiały prowincje Guangdong, Zhejiang oraz Jiangxi. Szacuje się, że zniszczeniom uległy setki tysięcy budynków mieszkalnych.

Powódź w Chinach spowodował głęboki niż

Silne, nawalne opady deszczu, a w konsekwencji powódź spowodował bardzo głęboki ośrodek niskiego ciśnienia. Ponieważ przez wiele dni został on blokowany przez Himalaje, dlatego na południu Chin zalegały gęste, dobrze wypiętrzone chmury opadowe. Trwające przez wiele dni nawalne opady doprowadziły do przepełnienia licznych zbiorników retencyjnych. Władze zmuszone były „upuścić” wodę z tychże zbiorników, by złagodzić nieco falę powodziową jaka groziła miastom położonym poniżej tam. Obecnie powódź i tak jest katastrofalna, jednak gdyby nie desperacka decyzja władz, jej skutki byłyby prawdopodobnie jeszcze bardziej dramatyczne.

Olbrzymie straty materialne po nawalnych opadach deszczu

Powódź w Chinach jest najsilniejsza od dekad. Tak jak wspomniałem powyżej, szacuje się, że na drodze olbrzymich fal powodziowych zniszczeniu uległy setki tysięcy domów i zabudowań. Dlatego stratu materialne będą olbrzymie. Obecnie władze walczą o ratowanie ludzi. Na szacowanie strat przyjdzie jeszcze czas. Południowe Chiny to region bardzo gęsto zaludniony. Szacuje się, że powódź dotknęła ponad 1,5 miliona obywateli Państwa Środka. Bardzo źle wygląda sytuacja w większych miastach, jak choćby Shaoguan. Pod wodą znalazły się całe ulice oraz zaparkowane na nich samochody.

Zalanych zostało dziesiątki tysięcy aut, jednak nie to jest największym dramatem, ponieważ wciąż za zaginionych uważa się dziesiątki tysięcy ludzi. Nie jest jeszcze znana liczba ofiar tej pogodowej katastrofy, jednak liczby te będą z pewnością przerażające. Do tego na ulicach chińskich miast dotkniętych żywiołem zapanował całkowity chaos. Nie kursuje komunikacja, większość dróg jest nie przejezdnych. Zajęcia w szkołach zostały odwołane. Nie pracuje większość zakładów pracy. Jednym słowem, całkowity paraliż życia codziennego.

Powódź również w innych regionach Azji Południowej

Nawalne opady deszczu wystąpiły nie tylko na południu Chin. Potężne ulewy przeszły również w Nepalu, Indiach, czy Bangladeszu. Tutaj oczywiście ulewy o tej porze roku są całkowicie naturalne, jednak nie aż tak silne. W skutek nawalnych opadów deszczu trwających wiele dni powódź przyniosła potężne straty w rolnictwie.

Skutki powodzi na polach uprawnych, screen z materiału na YT.

Powódź na południu Azji. Olbrzymie straty w rolnictwie

To bardzo złe informacje, ponieważ wymienione państwa większą część gospodarki opierają właśnie na rolnictwie. To z pewnością pogłębi i tak już duży kryzys i ogólne ubóstwo panujące w tych krajach. Powódź w regionie jest jeszcze silniejsza przez monsun, który co roku utrudnia życie milionom mieszkańców regionu na południe od Himalajów. Jak widać na poniższym filmie, sytuacja wygląda tam bardzo źle. Do pracy wkroczyło wojsko, by pomagać w ewakuacji obywateli, a tym, którzy pozostali pilnować dobytku dostarczać środki niezbędne do życia.

Podsumowując, południowa Azja jest regionem Świata, w którym deszcz pada praktycznie przez większość dni w roku. Nie jest to niczym nowym, a mieszkańcy regionu zazwyczaj doskonale radzą sobie z nadmiarem wody. Jednak ostatnie ulewne deszcze, wzmagane wiatrem monsunowym były ponadprzeciętne. Powódź, która jest ich wynikiem w ostatnich dniach jest bardzo dramatyczna. Nie jest znana jeszcze liczba ofiar, jednak w samych Chinach dziesiątki tysięcy ludzi uznaje się za zaginionych, a skutki powodzi odczuwa 1,5 miliona obywateli. W krajach jak Bangladesz, Nepal, czy Indie, poszkodowanych przez powódź mieszkańców są miliony. Do tego dochodzą straty w rolnictwie.