Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Szokują najnowsze prognozy numeryczne. Upał może być dotkliwy, opady i burze nierównomierne w Polsce

pole podwyższonego ciśnienia

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Zdumiewają najnowsze prognozy modeli na siódmy miesiąc roku. Najnowsze prognozy wskazują, że fale upałów mogą być dotkliwe. Zdarzać będą się jednak opady głównie pochodzenia konwekcyjnego i silne burze.

Pogoda długoterminowa. IMGW-PIB, sugeruje miesiąc ciepły z opadami na przeważającym obszarze kraju w normie wieloletniej

Według specjalistów z IMGW-PIB. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 w lipcu 2022. Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022 z wyliczaną średnią temperaturą i sumą opadów dla Polski

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022.

Pogoda długoterminowa. Prognoza temperatury i opadu na lipiec 2022 według IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Szokują najnowsze prognozy numeryczne. Upał może być dotkliwy, opady i burze nierównomierne w Polsce

Pogoda długoterminowa. Największe dodatnie odchylenie na południu Polski

Przeanalizujmy również prognozy amerykańskiego modelu klimatycznego CFS na lipiec 2022. Dostrzegamy, że na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej. Najdłuższe okresy gorąca są wyliczane zwłaszcza na południu i w centrum oraz okresami na zachodzie kraju. Aczkolwiek poniższa grafika wskazuje na prawdopodobny trend w temperaturze przez około 40-70% czasu. Model klimatu wskazuje, że najczęściej ciepłe powietrze docierać będzie do południowej i zachodniej oraz częściowo centralnej części Polski. Prognoza ta ukazuje nam uśrednione wartości dla całego miesiąca, zatem poszczególne tygodnie mogą przynosić znaczne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Okresowo niższe temperatury są możliwe w momencie spływu powietrza polarno morskiego znad Atlantyku Północnego, przerywając fale wysokich temperatur, a nawet upałów w Polsce. Pogoda długoterminowa wskazuje na wyraźną przewagę dni gorących, a nawet upalnych.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Prognoza anomalii na 2 metrach według CFS

pogoda długoterminowa. temperatura powyżej normy na południu Polski

Coraz więcej wskazuje, że w lipcu 2022 dni gorących, jak i też upalnych powinno być znacznie więcej niż w czerwcu 2022. Prawdopodobne są nawet dłuższe, nieprzyjemne fale upałów przy wysokiej wilgotności powietrza. Zakończone mogą być te fale upałów gwałtownymi burzami.

Pogoda długoterminowa. Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na lipiec 2022, względem okresu bazowego 1984-2009 według CFS

pole podwyższonego ciśnienia przez większość czasu w polsce

Dominacja słabogradientowych pól podwyższonego ciśnienia

Model CFS sygnalizuje, że przez przeważający okres czasu Polska znajdzie się najprawdopodobniej w słabogradientowych polach podwyższonego ciśnienia. Oznacza to, że najczęściej w lipcu panować może niewielka różnica ciśnienia, dlatego też przepływ mas powietrza będzie na ogół słaby. Niewykluczone, że najczęstsze staną się burze termiczne. Komórki burzowe te okażą się punktowe i miejscami gwałtowne, co może prowadzić do szkód. Podstawowym zagrożeniem okażą się zalania, a nawet powodzie błyskawiczne, co w warunkach słabego przepływu mas powietrza może być częstym, lecz lokalnym zjawiskiem. Niejednokrotnie też przez 1-2 miejscowości przejdzie silna burza pulsacyjna, gdy w sąsiednich miejscowościach będzie świecić słońce. Zdarzą się jednak groźne incydenty z opadami dużego gradu, ulewami, licznymi wyładowaniami, a nawet tornadami. Szczególnie na silnych przyziemnych strefach zbieżności przed frontami chłodnymi, jak i też w zasięgu falujących frontów atmosferycznych. Pogodę długoterminową będziemy weryfikować w kolejnych dniach.

Musimy pamiętać, że prognozy anomalii opadów są jednym z najgorszych elementów prognoz długoterminowych. Widzimy, że ostatnia aktualizacja sugeruje najwięcej opadów na zachodzie, najmniej na wschodzie, południowym-wschodzie. Tylko należy mieć jednak na uwadze to, że pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i ukazuje nam tylko uśrednione wartości dla całego miesiąca. Przeważać mają opady o charakterze konwekcyjnym, które są lokalne i nierównomierne, znacznie rzadziej wystąpią wielkoskalowe. Częste opady i burze będą okresami powodować szkody.

Pogoda długoterminowa. Wyliczana anomalia miesięczna opadów na lipiec 2022 według modelu CFS

pogoda długoterminowa. opady największe na południu

Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Wkrótce podamy więcej informacji.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz

Współtwórca portalu Fani Pogody. Prywatnie wielki entuzjasta burz i pogody. Przygotowuje dla Was publikacje odnośnie pogody codziennej oraz długoterminowej.