Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w Europie 15.11.2019. Burze na południu. „Kropla chłodu” na zachodzie. Dynamiczna pogoda w Europie

Nad Europą rozciąga się głęboka bruzda niskiego ciśnienia. Nad Francją i Niemcami rozwija się aktywny niż. Strefa zachmurzenia aktywnego niżu obejmie całą Europę Środkową. Niże, ze względu na blokadę cyrkulacji (wyż nad Rosją) przesuwają się nie na wschód lecz na północ kontynentu. Sytuacja ta powoduje, że na wschód od linii Włochy, Austria, Niemcy mamy do czynienia z południkowym napływem ciepłych mas powietrza. Na zachodzie kontynentu zdecydowanie chłodniej. Doskonale widać to na mapie rozkładu temperatury nad Europą na wysokości 850 hPa.

Najcieplej w Europie, tak jak w ostatnich dniach będzie na południowym zachodzie. Tutaj też temperatury nie będą szczególnie wysokie. Najcieplejsze kraje Europy w piątek to Grecja, Czarnogóra, Bułgaria. Tutaj temperatury wskażą około 20 stopni. Warto zwrócić uwagę na „kroplę chłodu”, którą doskonale widać na mapach geopotencjału (obraz tytułowy). Kropla chłodu wpływa na Wyspy Brytyjskie, kraje Beneluksu, ale także na Francję i północną Hiszpanię. W dniu dzisiejszym termometry w Paryżu wskażą raptem 6 stopni ciepła. To tyle samo co w Sztokholmie. W Europie środkowej w okolicach 10-14 stopni Celsjusza.

Piątek będzie kolejnym dniem, który przeniesie burze na południu Europy. Miejscowo będą to zjawiska burzowe silne. Pamiętać należy, że każda, najsłabsza nawet burza jest zagrożeniem dla ludzi. Tragiczny tego przykład opisywaliśmy tutaj, gdy dwa dni temu pojedyncze wyładowanie nad Polską raziło człowieka. Burze w piątek możliwe są właściwie na całym obszarze Morza Śródziemnego. Najsilniejsze zjawiska burzowe prognozuje się w północnych regionach Adriatyku.

Najmocniej padać dziś będzie w pasie granicznym Francji i Niemiec, a także w Alpach i północnych regionach Włoch. W Alpach padał będzie śnieg. Zachęcamy również do zapoznania się z prognozą pogody na dzisiejszy dzień dla Polsk

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk