Środa 9 października 2019 nie przyniesie znaczących zmian w pogodzie na Starym Kontynencie. Pogodę na przeważającym obszarze kontynentu nadal będzie kształtował wieloośrodkowy ośrodek niskiego ciśnienia PETER. Niż ten ulega powolnemu wypełnianiu, ale jeszcze w dniu dzisiejszym przyczyni się do silniejszych porywów wiatru na Wyspach Brytyjskich. Prócz wiatru PETER jest głównym sprawcą wędrówki przez Europę z zachodu na wschód kolejnych frontów atmosferycznych.
Fronty związane ze wspomnianym niżem odczuwalne są również w Polsce. W dniu wczorajszym przez kraj z zachodu na wschód wędrował okludujący się frontów atmosferycznych, przynosząc opady deszczu. Fronty opuściły już granice Polski, choć na południu i wchodzie kraju mamy jeszcze z zanikającymi opadami związanymi z falą frontową. Już w godzinach popołudniowych od południa wkraczać ma następna strefa opadów związana z zaburzeniem na froncie głównym.
Plusem takiej sytuacji barycznej nad Europą jest napływ ciepłych mas powietrza z zachodu również do centralnej i wschodniej Europy. Korzystają na tym również mieszkańcy Polski, gdzie temperatury z każdym dniem będą rosły, by w weekend i w przyszłym tygodniu przekraczać 20 stopni powyżej zera.
W dniu dzisiejszym nad Europą spodziewamy się burz. Te wystąpią w południowej strefie bezpośredniego oddziaływania ośrodka niżowego, czyli na Wyspach Brytyjskich, we Francji, w krajach Beneluksu, aż po Danię, zachodnie i północne landy Niemiec i polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego. Najsilniejszych zjawisk burzowych spodziewać się mogą mieszkańcy północnej Francji oraz Belgii. Zagrożone burzami są również południowe wyspy włoskie. Już obecnie grzmi między innymi na Sycylii.
Pisaliśmy o napływie do Europy centralnej cieplejszych mas powietrza. Europie centralnej i wschodniej nadal daleko jest do temperatur jakie kolejny dzień panowały będą w Hiszpanii i Portugalii. Tutaj układ ośrodków barycznych po raz kolejny doprowadza do sytuacji, gdzie nad południowe i zachodnie regiony Półwyspu Iberyjskiego zaciągane jest bardzo nagrzane powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Temperatury w opisywanym regionie Europy po raz kolejny sięgną dziś 30-33 stopni Celsjusza.
Temperatury wczoraj na Półwyspie Iberyjskim