Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w Europie. Walka ciepła z chłodem. Deszcz, burze, a nawet śnieg


Sytuacja baryczna nad Europą ulega delikatnym zmianom. Wyż, który jeszcze wczoraj znajdował się w okolicach Islandii przesuwa się na wschód. W środę jego centrum znajdzie się pomiędzy Wyspami Brytyjskimi, a Skandynawią. Wraz z wędrówką wyżu na wschód, również na wschód przesuwa się „pochylnia” którą to do Europy spływa arktyczne powietrze z północy. Jeszcze dziś i jutro chłód wlewał się będzie do Europy centralnej, jednak już od 1 listopada sytuacja ta zacznie się zmieniać.  

Ciepło na południ, chłód w centralnej i wschodniej Europie

Na powyższej mapie temperatury na wysokości 2m na godzinę 4 rano z środy na czwartek widać, gdzie dokładnie wlewa się do Europy chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. W środę w dalszym ciągu najzimniej będzie na wschodzie kontynentu. W Rosji temperatury spadną w okolice zera nawet w najcieplejszym momencie dnia. W tym samym czasie w pasie Europy południowej i południowo-zachodniej termometry wskazywały będą okolice 25 kresek.

W wielu regionach deszczowo

Nad Europą do czynienia mamy obecnie z dwoma systemami frontów atmosferycznych. Front chłodny, który zaznacza swą obecność w Europie środkowej, a także system frontów ciągnących się równoleżnikowo od Francji, przez Szwajcarię, Włochy, Bałkany, aż po Rosję. To właśnie ten system przynosi w wielu miejscach Europy dość intensywne opady deszczu. W dniu dzisiejszym popada na zachodzie Półwyspu Iberyjskiego, we Francji, na północy Włoch i na Bałkanach.

Burze na południu Europy

W Europie południowej bez większych zmian. Nadal w wielu regionach przejdą burze. Wyładowania atmosferyczne odnotujemy w środę na zachodzie Francji, w basenie Morza Śródziemnego oraz na wchodzie Morza Czarnego. W Grecji burze mogą przyjmować dość groźną postać. Najssilniejsze komórki burzowe przynieść mogą grad i silne porywy wiatru.