Pogoda. W niedzielę upał. Powstaną niszczące burze w Polsce, możliwe silne trąby powietrzne

Od kilku dni z dużym zaciekawieniem obserwujemy prognozy na niedzielę 30 sierpnia. Dzień ten może okazać się najgroźniejszym w pogodzie nad Polską w tym roku. Do Polski południowo wschodniej napłynie gorąca, zwrotnikowa masa powietrza. W centrum Polski na styku dwóch mas powietrza pojawią się doskonałe warunki do formowania się groźnych, potężnych superkomórek burzowych. Szkody związane z burzami w dniu jutrzejszym mogą być bardzo duże.

upał w Polsce

Już w sobotę do kraju napływać zaczyna gorące powietrze z południa kontynentu. Masy gorącego powietrza dotrą w sobotę na krańce wschodnie kraju. Napływ ciepła sięgnie w głąb Polski w niedzielę. Upały prognozujemy na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce oraz w południowej części Mazowsza i na wschodzie Ziemi Świętokrzyskiej. Na zachód od wymienionych regionów spływało już będzie dużo chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnogo.

Nad Polską od soboty zalega pofalowany front atmosferyczny rozdzielający dwie zupełnie różne masy powietrza. To właśnie front i występujące w jego obrębie zafalowania będą głównym wyzwalaczem do powstania bardzo silnych zjawisk burzowych. O silnych burzach nad Polską w niedzielę pisaliśmy już wczoraj.

Silne burze w Polsce w niedzielę

Na wschód od strefy frontowej zalegało będzie upalne, bardzo wilgotne powietrze z południa Europy. W wielu miejscach wschodniej, południowej i centralnej Polski energia dostępna konwekcyjnie wzrośnie w niedzielę do nawet 2000 J/kg. To wartości zupełnie wystarczające do formowania się silnych burz. W Polsce w niedzielę panował będzie bardzo duży kontrast termiczny. Różnica temperatur między Podkarpaciem, a zachodem kraju może jutro sięgać prawie 20 stopni Celsjusza.

Najgwłatnowniejsze zjawiska burzowe prognozowane są w niedzielę w pasie od Śląska po centralne Mazowsze. Dobre warunki wiatrowe faworyzują powstanie w Polsce kilku bardzo silnych superkomórek burzowych. Burze te niosły będą ze sobą grad do nawet 5 centymetrów średnicy, a także porywy wiatru do 130 km/h. Ostrzegamy mieszkańców pasa od Śląska po Mazowsze. Jutrzejsze burze będą miały lokalnie niszczący charakter.

W niedzielę możliwe trąby powietrzne

Nie wyklucza się, że w Polsce w dniu jutrzejszym zejść może kilka trąb powietrznych. Jeśli dojdzie do uformowania trąby, może to być zjawisko o niszczącej sile. Jutrzejsze trąby związane będą z mezocyklonem superkomórek burzowych, a to najgroźniejszy, najbardziej niszczący typ trąby powietrznej. Szczegółową prognozę burzową na niedzielę wydamy oczywiście w kolejnych godzinach (najpóźniej jutro rano). Jednak już dziś ostrzegamy. Jutrzejsze zjawiska burzowe będą lokalnie niszczące. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności.