Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w nocy ulegać ma zmianie. Wiatr osłabnie, burze nie wystąpią. Niskie wartości na termometrach i mgły w Polsce

prognoza ciśnienia dla Polski

Pogody w nocy z wtorku na środę ulegać ma zmianie. Wiatr będzie wyraźnie słabnąć, atmosfera okaże się stabilna, dlatego też burze nie wystąpią. Będzie to chłodna noc jak na początek astronomicznego lata.

Pogoda we wtorek była dynamiczna zwłaszcza we wschodniej połowie kraju

Dziś od zachodu nasuwał się przejściowy klin wysokiego ciśnienia związany z wyżem Frido. W centralnej, wschodniej połowie kraju zaznaczała się wilgotna, chłodna i nabierająca chwiejności z biegiem dnia masa pochodzenia polarno morskiego.

Silny wiatr dokuczał w wielu regionach. Najsilniejszy był na wschodzie

We wtorek znaczny obszar Polski znajdował się pod wpływem ośrodka niżowego z centrum nad Białorusią. Natomiast na północnym-wschodzie naszego kraju zaznaczał się wpływ frontu okluzji, który był związany z tym cyklonem. W tylnej części cyklonu napływało chłodne, wilgotne i nabierającej w ciągu dnia chwiejności powietrze polarno morskie z północnego-zachodu. Ponadto z uwagi na duży poziomy gradient baryczny pomiędzy wyżem z zachodu a niżem ze wschodu był to wietrzny i dynamiczny dzień. Szczególnie na wschodzie. Prędkość wiatru wyraźnie wzrastała w czasie przechodzenia stref opadowych i burz. Powietrze zwrotnikowe zostało wyparte wczoraj za naszą wschodnią granice, kończąc krótki epizod z upałem. Dni z wysokimi temperaturami powrócą już za kilka dni do Polski. Szczególnie w środkowej i górnej troposferze obecny był niż górny, który destabilizował troposferę i wspomagał konwekcje na skalę synoptyczną, wymuszając ruchy wznoszące. Zwłaszcza na wschodzie i północnym-wschodzie, gdzie pojawiły się burze.

Pogoda. Porywy wiatru we wtorek na wybranych stacjach pomiarowych IMGW-PIB na obszarze Polski, 21.06.2022

Wiatr ma słabnąć, burze nie wystąpią. Niskie wartości na termometrach i mgły w Polsce

Dziś wieczorem wystąpi zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na południu i zachodzie kraju. Szczególnie wschodzie przelotne opady deszczu o charakterze konwekcyjnym. Na termometrach przeważnie od 14°C, 16°C na północnym wschodzie, około 20°C w centrum do 23°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, wysoko w górach do 70 km/h, zachodni i północno zachodni.

Pogoda w Polsce i burze od drugiej części nocy do godzin wieczornych we wtorek według systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

burze w kraju, dynamiczna aura

Noc ze stabilizacją warunków pogodowych w kraju

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie małe. Jedynie na wschodzie umiarkowane i początkowo miejscami duże z zanikającymi przelotnymi opadami deszczu. Szczególnie ranem, miejscami na północy oraz wschodzie, mgły ograniczające widzialność 300 m. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od 7°C do 12°C, w obszarach podgórskich od 6°C do 7°C, nad morzem około 14°C. Wiatr słaby, na wschodzie początkowo umiarkowany i porywisty, wysoko w Tatrach do 65 km/h, zachodni i północno zachodni. Słabnący z biegiem nocy.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza nad ranem w środę według modelu ICON dla Polski

pogoda. niskie temperatury jak na początek kalendarzowego lata w Polsce

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz

Współtwórca portalu Fani Pogody. Prywatnie wielki entuzjasta burz i pogody. Przygotowuje dla Was publikacje odnośnie pogody codziennej oraz długoterminowej.