Burze i silny wiatr we wtorek. Pojawi się fotogeniczna konwekcja w chłodnej masie powietrza

Burze i silny wiatr we wtorek na obszarze Polski. Prognozowana jest fotogeniczna konwekcja w chłodnej masie powietrza w naszej części Europy.

Chmury kłębiaste rozwijają się już od pierwszej części dnia na obszarze Polski

Stopniowo nad Polską zaczynają tworzyć się chmury kłębiaste w chłodnej i wilgotnej masie powietrza. Rozwój zachmurzenia kłębiastego jest bardzo dobrze widoczny na zdjęciach satelitarnych. Burze z nielicznymi wyładowaniami pojawiły się na południowym Bałtyku i miejscami północy kraju. Zagrzmiało również w centralnej części kraju.

Zdjęcie satelitarne ukazujące zachmurzenie kłębiaste tworzące się w masie polarno morskiej, w obrębie migrującego na wschód niżu górnego

Burza nad Polską we wtorek. Napływa, chłodne i wilgotne powietrze w tylnej części niżu

Dziś od zachodu nasuwa się przejściowy klin wysokiego ciśnienia związany z wyżem Frido. W centralnej, wschodniej połowie kraju zaznacza się wilgotna, chłodna i nabierająca chwiejności z biegiem dnia masa pochodzenia polarno morskiego. Z uwagi na duży poziomy gradient baryczny pomiędzy wyżem z zachodu a niżem ze wschodu będzie to wietrzny i dynamiczny dzień. Zwłaszcza we wschodniej połowie kraju.

Prognoza sytuacji synoptycznej na 21.06.2022, 12 UTC według DWD

We wtorek spory obszar Polski znajduje się pod wpływem ośrodka niżowego z centrum nad Białorusią. Na północnym-wschodzie naszego kraju zaznacza się wpływ frontu okluzji, który jest związany z tym cyklonem. W tylnej części wiru niżowego napływa chłodne, wilgotne i nabierającej w ciągu dnia chwiejności powietrze polarno morskie z północnego-zachodu. Z uwagi na duży poziomy gradient baryczny pomiędzy wyżem z zachodu a niżem ze wschodu jest to wietrzny i dynamiczny dzień. Powietrze zwrotnikowe zostało wyparte wczoraj za naszą wschodnią granice, kończąc krótki epizod z upałem. W środkowej i górnej troposferze obecny jest niż górny, który w kolejnych godzinach ma destabilizować troposferę i wspomagać konwekcje na skalę synoptyczną, wymuszając ruchy wznoszące. Szczególnie na wschodzie i północnym-wschodzie.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 21.06.2022, 12 UTC

Burze dziś w Polsce. Widoczny ośrodek górnego niżu nad wschodnią połową kraju we wtorek. Wyrażony jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Zapewni on wspomaganie konwekcji w naszej części Europy na początku 3 dekady czerwca 2022. Występować ma stromy, pionowy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą.

Burze przyniosą opady deszczu, w wielu miejscach możliwy drobny grad i silny wiatr do 75 km/h

W czasie przechodzenia burz może obniżać się o kilka stopni na skutek oddziaływania prądów zstępujących, następnie po odejściu komórki konwekcyjnej i ponownej silnej insolacji będzie wzrastać. Nad jednym obszarem przejść może dziś nawet kilka komórek konwekcyjnych. Wzrost aktywności burzowej może zostać już zaobserwowany przedpołudniem.

Prognoza burzowa na wtorek i początkowo noc z wtorku na środę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Wiatr do 75 km/h, liczne przypadki opadów drobnego gradu w Polsce

Chwiejność termodynamiczna okaże się dziś mniejsza niż wczoraj. Dlatego też zjawiska burzowe nie będą tak gwałtowne. Chmury kłębiaste przemieszczać mają się głównie od zachodu, północnego-zachodu na południowy-wschód. Poszczególne z chmur konwekcyjnych rozbudują się na tyle wysoko, że wygenerują wyładowania atmosferyczne. Z najsilniejszych ośrodków burzowych prawdopodobne są liczne przypadki opadów drobnego gradu z uwagi na nisko położoną izotermę zero. Ponadto podczas przechodzenia chmur Cumulonimbus nasilać ma się wiatr, który w porywach osiągnie miejscami 60-75 km/h. Opady w burzach nie powinny przekroczyć 5-15 mm, punktowo na północnym-wschodzie do 20-35 mm. Największe opady możliwe we wschodniej części kraju. Co więcej w przerwie pomiędzy opadami świecić ma słońce. 

Aktualna temperatura na obszarze Polski

Burze w Polsce. Prognoza burzowa na dziś, 21 czerwca 2022 (IMGW-PIB)

Prognozy numeryczne wskazują, że największa aktywność konwekcyjna osiągnięta zostanie pomiędzy 14 a 18.

Utworzą się nie tylko pojedyncze komórki w formie konwekcji masowej, ale także formacje wielokomórkowe, nawet o charakterze liniowym. Wtorkowe chmury kłębiaste mogą być bardzo fotogeniczne. Prawdopodobne są tęcze, wały szkwałowe, malownicze chmury Mammatus. Jednak pod wieczór wraz ze słabnącą insolacją, chmury kłębiaste zaczną zanikać. Dlatego też w pierwszej części nocy pozostaną tylko zanikające opady deszczu, nie są już prognozowane wyładowania atmosferyczne. Atmosfera zacznie się szybko stabilizować po zachodzie słońca za sprawą ustającej insolacji.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ NA OBSZARZE POLSKI

(fot. ilustracyjne. Fani Pogody, konwekcja w chłodnej masie powietrza o złotej godzinie)

1 komentarz do “Burze i silny wiatr we wtorek. Pojawi się fotogeniczna konwekcja w chłodnej masie powietrza”

Możliwość komentowania została wyłączona.