Pogoda w nocy z 31.12.2022/1.01.2023 r. przypominać ma bardziej przedwiośnie, a nawet w wielu regionach wiosnę, niż kalendarzową zimę w Polsce. Termometry mogą pokazać nawet 15°C. Niespotykane wartości o tej porze roku.
Niżowa pogoda w ostatnią grudniową noc. Nowy 2023 rok powitamy wysokimi wartościami na termometrach
W ostatni dzień starego roku przeważający obszar Polski jest pod wpływem zatoki niżowej, za którą odpowiedzialny jest wieloośrodkowy niż z centrami znajdującymi nad wodami Atlantyku i zachodniej oraz północnej Europy. Co więcej na północy naszego kraju zaznacza się strefa równoleżnikowo położonego frontu atmosferycznego. Natomiast południowy wschód jest na peryferiach wyżu znad południowej części Starego Kontynentu. Postępuje do nas adwekcja bardzo ciepłej masy powietrza z południowego zachodu o cechach polarnomorskich. Tak intensywny strumień masy, który przynosi iście wiosenne wartości na termometrach, jest bardziej charakterystyczny dla wiosny niż zimy kalendarzowej. Dominacje ciepłych mas powietrza na przełomie 2022/23 roku, zawdzięczamy dużej aktywności cyrkulacji strefowej, która sprowadziła odwilż do całego kraju już na początku 3 dekady grudnia. Dziś temperatura jest wyższa o nawet 12/17°C od normy wieloletniej, jest to więc ekstremalne odchylenie od normy wieloletniej.
Zobacz również: „Eksplozja ciepła” już w Polsce. Temperatura sięga 18°C w ostatni dzień 2022 roku. Padają nowe rekordy temperatury na stacjach IMGW
Pogoda. Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 metrów, 1 stycznia 2023 r. 00 UTC według modelu ECMWF
Aura zaskakuje w ostatni dzień 2022 roku. 31 grudnia 2022 na zachodzie Polski jest najcieplejszym sylwestrem w historii pomiarów
zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpiły opady deszczu. Szczególnie w północnej połowie kraju. Tylko wysoko w Tatrach zdarzyły się symboliczne opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura maksymalna od 9-10°C na wschodzie, około 12°C w centrum, do 18°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, na obszarach podgórskich okresami dość silny, nad morzem wieczorem dość silny i silny (od 30 km/h do 45 km/h), południowo-zachodni. Na zachodzie i północy wiatr w porywach do 55 km/h, na Przedgórzu Sudeckim i wieczorem nad morzem do około 70 km/h, południowo-zachodni i południowy. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 80 km/h, na szczytach Sudetów do 110 km/h.
Temperatura maksymalna, 31 grudnia 2022 (07:00-19:00 czasu urzędowego) na stacjach IMGW-PIB. Źródło obrazu: CMM IMGW
Silny wiatr fenowy na południu, temperatury bardziej przypominające wiosnę niż zimę
Zobacz także: Mróz -51°C na wschodzie w styczniu. Ujemne temperatury pojawią się w Polsce
Noc z soboty na niedzielę przyniesie w wielu regionach zachmurzenie umiarkowane i duże z rozpogodzeniami. Szczególnie w południowej połowie kraju. Natomiast na krańcach północnych oraz w rejonie Bieszczad, miejscami słabe opady deszczu. W najchłodniejszej części nocy od około 8-9°C na wschodzie do 13°C na zachodzie i nad morzem. Chłodniej na Podhalu około 3-4°C, a w obszarach podgórskich Sudetów w rejonie oddziaływania wiatru fenowego, nawet do 15°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, miejscami na północy do około 70 km/h, południowo-zachodni. Nad morzem wiatr dość silny i silny (średni wiatr od 30 km/h do 45 km/h), w porywach do 80 km/h, wysoko w Tatrach porywy do 80-90 km/h, a wysoko w Sudetach do 130 km/h.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza, 1 stycznia 2023, 06Z według modelu ICON – RUC dla Polski
To już ostatni wpis w 2022 roku na łamach naszego portalu. Życzy Wam wszystkiego dobrego w nadchodzącym 2023 roku. Już jutro kolejne informacje ze świata pogody specjalnie dla Was!
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC