Pogoda w nocy z wtorku na środę. Silne śnieżyce na południu. Oblodzenie w Polsce. Trudne warunki na drogach. Groźna pogoda w nocy

Wtorek był dniem, który zapoczątkował zmiany w pogodzie nad Polską. Zmiany te będą odczuwalne w naszym kraju przez kilka najbliższych dni. Najważniejszą zmianą w pogodzie jest spływ chłodnego powietrza z północy kontynentu. Chłodne powietrze spływa po wschodniej stronie wyżu, który na kilka dni zdominuje pogodę na zachodzie i w centrum Europy.

We wtorek i podczas nocy z wtorku na środę prócz spływu chłodnych mas powietrza z północy, na pogodę w Polsce wpływa ośrodek niskiego ciśnienia, który wolne przemieszcza się wzdłuż granicy Polski, Czech i Słowacji. Bliskość niżu powoduje występowanie silnych, intensywnych opadów na południu kraju.

Na południu pada przez cały dzień. Na krańcach południowych, w regionach położonych powyżej 500 metrów n.p.m sypie śnieg. Lokalnie opady śniegu są bardzo intensywne, prowadząc do szybkiego przyrostu pokrywy śnieżnej.

Na pozostałym obszarze kraju opady są również bardzo prawdopodobne, choć będą miały charakter bardziej przelotny. W pierwszej części nocy możemy nad Polską spodziewać się opadów każdego rodzaju. Z każdą godziną, na skutek spływu chłodu od północnego-wschodu opady przekształcać się będą stopniowo w deszcze ze śniegiem i śnieg.

Temperatura przy gruncie spadać będzie dość gwałtownie. W miejscach, gdzie pod wieczór termometry wskazywały jeszcze 3 stopnie na plusie, w nocy w przeciągu kilku godzin słupki rtęci spadną do kilku kresek poniżej zera.

Prognoza pogody na noc z wtorku na środę (IMGW-PIB)

Spowoduje to oczywiście zamarzanie opadów na powierzchni dróg i chodników. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe przed oblodzeniem w zasadzie dla całego kraju. My skłaniamy się do zawężenia obszaru zagrożonego oblodzeniem do wschodniej, centralnej i południowej części Polski. To na te regiony największy wpływ zacznie wywierać chłodne powietrze z północnego-wschodu.

W drugiej części nocy rozpogodzenia postępujące od północy i północnego zachodu. Rozpogodzenia spowodować mogą jeszcze większe spadki temperatur. Zwłaszcza na wschodzie i północnym-wschodzie temperatura może obniżyć się nawet do -8 stopni Celsjusza.