Pogoda. Niszczące wichury coraz bardziej prawdopodobne. Wiatr ponad 100 km/h, opady i burze w Polsce. Sprawdźmy zatem, co czeka nas w pogodzie.
W okresie od 4.02.2020 do 8.02.2020 czeka nas krótkie ochłodzenie. Miejscami spadnie w tym czasie śnieg. Najwięcej białego puchu napada na południu kraju. W polskich górach prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej powyżej 30 cm. Miejscami krajobrazy zabielą się na nizinach.
Ochłodzenie będzie krótkotrwałe, czemu sprzyjać ma ulokowanie wyżu nad Wyspami Brytyjskimi. Po wschodniej stronie antycyklonu wprost znad Arktyki spłynie na krótki okres czasu zimne, suche powietrze pochodzenia arktycznego do Polski. W dłuższej perspektywie czasu modele numeryczne prognozują odbudowę cyrkulacji strefowej, która charakteryzować będzie się przemieszczaniem układów niskiego ciśnienia wraz z frontami z zachodu na wschód Europy, prowadząc do dużej zmienności pogody.
Coraz więcej modeli pogodowych wskazuje, że dominacja cyrkulacji atlantyckiej doprowadzić może do wystąpienia silnych wichur na obszarze Polski pomiędzy 10 a 17 dniem lutego.
Prognozy te ulegają jeszcze zmianom. Zwłaszcza w kontekście prognozowanej siły wiatru i obszaru wystąpienia. Nie jest to nic nadzwyczajnego, patrząc na dość odległy termin, który sięga powyżej 120 godzin.
Bardzo wysokie wartości w najbliższych dniach osiągnie wskaźniki oscylacji arktycznej. Rekord dobowego AO sięgnie ponad 6 stopni.
Prognozowane bardzo wysokie wartości AO w najbliższych kilkunastu dniach.
Prognozowane dodatnie NAO wskazuje, że w najbliższych kilkunastu dniach na śnieżną i mroźną zimę w Europie nie mamy co liczyć. Decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych będą mieć niże z rodowodem atlantyckim. Przy występującej dodatniej fazie NAO zimy w Europie są zazwyczaj ciepłe, deszczowe i wietrzne. Wzrasta też ryzyko wichur, które prowadzą zazwyczaj do dużych szkód na Starym Kontynencie. Natomiast przy ujemnej fazie NAO zima w Europie jest zazwyczaj chłodna i śnieżna.
Nie tylko model GFS wskazuje na zwiększoną dynamikę w pogodzie w okresie od 10.02.2020 do 17.02.2020. Analogiczne prognozy przedstawia europejski ECMWF, który w prognozach na dłuższy okres czasu charakteryzuje się lepszą sprawdzalnością niż amerykański GFS.
Prognozy prędkości wiatru na okres od 10.02.2020 do 17.02.2020 według modelu GFS również wskazują na dużą dynamikę w pogodzie i dominacje cyrkulacji atlantyckiej. Zagrożenie wiatrowe w tym okresie będzie wyraźnie podwyższone. Niewykluczone są nawet burze.
Temperatura w omawianym okresie będzie nadzwyczaj wysoka za sprawą napływu ciepłych mas powietrza z południowego-zachodu i zachodu, zwłaszcza w ciepłych wycinkach atlantyckich niżów.
Wkrótce więcej informacji o dynamicznym okresie w pogodzie na obszarze Europy oraz Polski. Wyliczenia modeli będą jeszcze ulegać zmianom. Więcej informacji podamy w najbliższych dniach.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
#wiatrozzza
Napaliłem się na te zapowiedzi wichur jak Rambo na bieganie po lesie, ale mam wrażenie, że z każdą aktualizacją warunki będą słabsze i skończy się na jakimś tam wietrzyku do 50km/h. Zbyt odległy termin, by mówić o jakichkolwiek pewniakach. Trzeba poczekać.
Czyli najbardziej zagrożone wichurą Podkarpacie? Kurcze,jak zwykle w nocy będzie darło najbardziej,wtedy kiedy przebywam na poddaszu domu i boje się spać bo każdy mocny podmuch i serce wali jak zwariowane,obawa idzie o dach