Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w piątek 15.07. Aura uspokoi się, ale zrobi się chłodniej

Pogoda w piątek przyniesie dużo słońca. Burze na północy

Przyznam się Wam, że wczoraj po południu zacząłem wątpić w wydaną o poranku prognozę burzową. Oczywiście to wpis o tym jaka pogoda czeka nas w piątek 15 lipca, jednak zacznę od nocnej burzy, bo każdy kto mnie zna wie, że burzami zajarany jestem dość mocno 🙂

Pogoda w piątek przyniosła nam burze w pierwszych godzinach doby

Burze nad Polską nie występowały przez cały piątkowy dzień. Jednak później przyszła noc, a podczas nocy na niebie w południowo wschodniej części kraju zrobiło się naprawdę dynamicznie.

Pogoda na piątek przyniosła burze od pierwszych minut doby

Przez Ziemię Świętokrzyską, Lubelszczyznę i Podkarpacie przetoczyła się bardzo aktywna burza wielokomórkowa. Przyniosła ona intensywne opady deszczu i mnóstwo wyładowań atmosferycznych. Prognoza konwekcyjna w takim układzie sprawdziła się, choć zafalowanie na froncie i burze wystąpiły nieco później niż się ich spodziewaliśmy. Można więc powiedzieć, że pierwsze minuty piątku upłynęły pod znakiem burzowej aury na południowym wschodzie. Co czeka nas dziś w pogodzie? Sprawdzamy.

Ochłodzenie w piątek w Polsce

Wczoraj i w nocy przez kraj przewędrował front atmosferyczny. Był to front o charakterze chłodnym, w związku z tym za frontem do kraju zaczęło spływać chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. Skutki spływu chłodniejszych mas powietrza odczujemy już dziś. Temperatury będą niższe niż wczoraj. Pogoda w piątek przyniesie nam ochłodzenie.

Pogoda w piątek przyniesie ochłodzenie

Powyżej mapa z prognozą temperatury na piątek 15 lipca. Widać, że ponad 20 stopni Celsjusza będzie w niewielu miejscach w kraju. Na północy Polski słupki rtęci pokazywać będą w okolicach 16-18 stopni Celsjusza. Tylko nieco więcej, do 20 stopni w pasie Polski Centralnej. Najcieplej na południu kraju, gdzie termometry wskazywać mogą do 22 kresek powyżej zera. To będzie rześki, choć słoneczny dzień. Po porannych zachmurzeniu na wschodzie (pozostałość po froncie i burzach), wszędzie w Polsce zacznie wychodzić słońce. Nie wpłynie to jednak zbytnio na temperatury w kraju. Oddychajmy rześkim, świeżym powietrzem, przyszły tydzień przyniesie nam upał w Polsce.

Pogoda w piątek może przynieść słabe burze

Na początek prognozy opisywałem aktywną burzę jaka w nocy przetoczyła się nad częścią kraju. Pogoda w piątek tak aktywnych burz jak ta nocna nam nie przyniesie. Jednak wyładowania atmosferyczne i ulewne, krótkotrwałe opady deszczu są możliwe dziś w Polsce.

Pogoda w piątek przyniesie burze nad Polską

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przez IMGW. Zjawiska burzowe pogoda w piątek przyniesie w pasie Polski Północnej i na północnym wschodzie. Zagrzmieć może na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podlasiu. Jednak zaznaczam, burze w piątek nawet na wymienionym obszarze nie będą silne. Brak warunków wspomagających konwekcję w chłodnej masie przyniesie nam prawdopodobnie komórki konwekcyjne z krótkotrwałym, intensywnym opadem deszcz (lokalnie małego gradu). Pojedyncze komórki będą w stanie generować wyładowania atmosferyczne. Prócz Polski Północnej pogoda w piątek nie powinna przynieść opadów atmosferycznych. W północnej połowie kraju nadal odczuwalny będzie wiatr do 50 km/h. Podczas burz porywy wiatru mogą sięgać 70 km/h. Ciśnienie atmosferyczne delikatnie rośnie. W piątek po południu barometry przekroczą barierę 1015 hPa.

Obserwuj w Google News

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk