Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w piątek 5 sierpnia. Upał, ale po południu nawałnice i gradobicia

Pogoda w piątek 5 sierpnia. Pojawia się burze. Upał za dnia

Za nami kilka letnich, upalnych dni. Jednak pogoda w piątek przyniesie zmiany. Od zachodu do Polski zbliży się front atmosferyczny. W związku z tym w godzinach popołudniowych w części kraju pojawi sie więcej chmur, wystąpią burze, a nawet nawałnice nad Polską.

Pogoda w piątek. Front i zbieżność wiatru coraz bliżej Polski
Pogoda w piątek przyniesie front atmosferyczny

Powyżej mapa synoptyczna Europy na godzinę 12 UTC. Widać, że strefa podwyższonego ciśnienia odsuwa się na wschód od kraju. Na jej miejsce z zachodu zbliża się front atmosferyczny związany z niżem Heidelore z centrum nad Skandynawią. W związku z tym pogoda w piątek przynosić zacznie zmiany. Słońca w kolejnych godzinach będzie coraz mniej. Zapraszam na szczegóły prognozy pogody na piątek 5 sierpnia dla Polski. Więcej informacji o pogodzie na fanipogody.pl

Pogoda w piątek przyniesie burze w kraju

Burze dziś w kraju mogą być silne. Nic nie będzie na to wskazywało do południa. W pierwszej połowie dnia większość kraju nadal znajdowało będzie się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia znad Rosji. Jednak wraz z upływem godzin z północnego wschodu nad północny zachód kraju nasuwała będzie się strefa chłodnego frontu atmosferycznego związana ze wspomnianym niżem skandynawskim. W pierwszej fazie dnia rozwój burz znacząco obniżał będzie wysoki poziom kondensacji. LCL w piątek osiągnie nawet 2000-3000 metrów. Jednak, gdy w skutek wspomagania frontowego burze zaczną się rozwijać to suche warstwy troposfery będą przyczyną silnych, lokalnie niszczących porywów wiatru. Pogoda w piątek, w drugiej części dnia może być w części kraju naprawdę groźna.

Pogoda w piątek. Ostrzeżenia przed burzami PŁB
Ostrzeżenia przed burzami wydane przez Polskich Łowców Burz

Początkowo (po południu) burze zaczną rozwijać się na Pomorzu Zachodnim. Nie można wykluczyć tu pojawienia się groźnych superkomórek burzowych. Następnie, wieczorem i w pierwszej części nocy silne burze powstawać będą również na północy, zachodzie i bliżej centrum kraju. Rozwój burz w godzinach popołudniowych może być jeszcze utrudniony przez warstwy hamujące CIN. Jednak pod wieczór w skutek nagromadzenia wilgoci w warstwie granicznej, dojdzie do masowego rozwoju konwekcji.

Silne burze nad zachodzie Polski
Silne burze wystąpią na zachodzie Polski

Nie można wykluczyć, że nocą burze zorganizują się w większy układ burzowy. Możliwy jest nawet MCS. Jednak bardziej prawdopodobne jest utworzenie się kilku mniejszych układów wielokomórkowych i kilku superkomórek burzowych. W obu przypadkach podczas burz spodziewać można się bardzo silnego wiatru nawet do 100 km/h. Na wschodzie kraju do jutra jeszcze spokojnie w pogodzie.

Upał zacznie odpuszczać od zachodu

Tak jak wspominałem, po południu od zachodu wkroczy do Polski front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Przed frontem w region napływają gorące, zwrotnikowe masy powietrza. Za frontem spływa już chłodniejsze powietrze morskie. Zanim jednak do spływu chłodniejszych mas powietrza dojdzie, czeka nas gorący, upalny dzień w Polsce.

Pogoda w piątek znów przyniesie upał
Pogoda w piątek znów przyniesie upał

Temperatury dziś w Polsce znów będą koszmarnie wysokie. W dzień, w dzielnicach zachodnich i centralnych słupki rtęci wskazywać mogą nawet do 36-37 stopni powyżej zera. Tylko nieco chłodniej, do 33 stopni na wschodzie, południu i północy kraju. Upał kolejny dzień będzie bardzo silny. Jednak mam dla Was również dobre wiadomości. Po południu od zachodu zacznie ochładzać się. W sobotę upał już tylko na wschodzie kraju. Ciśnienie atmosferyczne w piątek spadnie w okolice 1015 hPa, by w sobotę znów gwałtownie rosnąć. Podsumowując, pogoda w piątek przyniesie nam kolejny, upalny dzień. Jednak po południu i wieczorem od zachodu wkroczy strefa dobrych warunków do rozwoju burz. Lokalnie będa to nawałnice.

Zobacz również: Czy czeka nas susza? Dramatyczne prognozy opadów na sierpień

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk