Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Dramatyczne prognozy opadów na sierpień 2022. Widmo suszy powraca? Opady deszczu znów lokalne i rzadkie

Opady deszczu śladowe. Czeka nas susza

Silne ulewy i opady deszczu tylko na chwilę i lokalnie poprawiły sytuację hydrologiczną w Polsce. Niestety opady znów staną się nieregularne, punktowe i krotkotrwałe. Pamiętajmy, że burze, które przed nami to zjawiska lokalne i mają nikły wpływ na poprawę ogólnej sytuacji hydrologicznej w kraju. Mamy dla Was najnowsze mapy, które zobrazują nam zarówno anomalię opadów na sierpień, jak i prognozy opadów na pierwszą połowę miesiąca.

Mało opadów deszczu w tym tygodniu

Obecnie jesteśmy w bardzo suchym i słonecznym okresie w pogodzie nad Polską. Potwierdzają to mapy sum opadowych dla naszego regionu.

Opady deszczu prawie nie występują w regionie
Opady deszczu są niemal zerowe w ostatnich dniach

Cała Europa Centralna, w tym Polska znajdują się pod wpływem rozległego obszaru podwyższonego ciśnienia. W związku z tym na niebie króluje słoneczna, stabilna pogoda. Opady deszczu nie występują. Deszcz pojawia się na północy kontynentu, gdzie wpływ na pogodę mają niże atlantyckie. Opady typu konwekcyjnego notuje się na granicy Ukrainy i Rosji. Tutaj przechodzą burze związane z frontem atmosferycznym. Podsumowując, bieżący tydzień przynosi upał i brak opadów w Polsce. Praktycznie zapomnieć możemy już o chwilowej poprawie warunków hydrologicznych jakie nastąpiły po ulewach z przełomu lipca i sierpnia.

Burze, które przed nami nie poprawią sytuacji

Od jutra do Polski wracają burze. Lokalnie, na północnym wschodzie mogą to być nawałnice. Jednak wciąż pamiętamy, że burze są zjawiskami lokalnymi. Opady deszczu, mimo, że czasem bardzo intensywne, nie są w stanie dostarczyć wody dla większego obszaru, a tylko to jest warunkiem, który pozwoli poprawić ogólną zawartość wilgoci w glebie.

Burze przejdą w weekend nad Polską
Burze i związane z nimi opady deszczu będą symboliczne w skali kraju

Powyżej mapa sum opadowych po burzach, które jutro i pojutrze przed nami w Polsce. Widać, że w skali kraju opady deszczu towarzyszące burzom będą miały symboliczny wpływ na sumy opadowe. W Polsce spadnie do 10mm wody na metr kwadratowy. Lokalnie, w burzach może to być 20-30 mm. Jednak to wciąż bardzo mało jak, by poprawić ogólny stan hydrologiczny w kraju. Jeszcze gorzej wyglądają prognozy na kolejne dni sierpnia.

Złe prognozy opadów do połowy sierpnia

Fatalnie prezentują się prognozy opadów na kolejny tydzień. Znów dostaniemy się pod wpływ antycyklonu. Dlatego opady deszczu nie występowały będą wcale lub będą lokalne, rozproszone i bardzo słabe.

Opady deszczu będą rzadkością w regionie

Podczas gdy w piątek i w sobotę widać opady deszczu (związane z burzami) nad Polską, tak po weekendzie na pogodę w kraju znów zacznie wpływać wyż. Obszar podwyższonego ciśnienia rozpościerał będzie się Atlantyku, przez Europę Zachodnią po Bałtyk. Antycyklon wpłynie również na pogodę w naszym kraju. W nadchodzącym tygodniu opadów deszczu będzie w Polsce bardzo mało, a nawet gdy te pojawią się, to będą lokalne i niezbyt intensywne.

Opady deszczu symboliczne do końca sierpnia?

Niestety dobrych informacji nie przynoszą nam prognozy długoterminowe na sierpień dla Polski. Model CFS nadal utrzymuje ujemną anomalię opadów.

Ujemna anomalia opadów w sierpniu
Anomalia opadów deszczu ujemna w sierpniu

Oznacza to, że model długoterminowy wylicza, że w sierpniu 2022 opadów będzie statystycznie mniej niż w latach okresu referencyjnego. To bardzo złe informacje w kontekście wciąż grożącej nam suszy. W lipcu było już pod tym kątem bardzo źle, a wszystko wskazuje na to, że sierpień nie tylko sytuacji nie poprawi, lecz wręcz kryzys hydrologiczny pogłębi.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk