Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Fala upałów nagle dobiegnie końca. Skończą się również noce tropikalne w Polsce. Przejdą gwałtowne burze

upal w kraju


Fala upałów nagle skończy się. Ustaną również na pewien czas noce tropikalne. Przejdą burze, które wypchną gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego z naszej części Europy.

Fala upałów zacznie ustępować z Polski w okolicach weekendu

Zgodnie z prognozami, 3 sierpnia 2022 na zachodzie Polski wystąpił upał. Objął on szczególnie zachodnią połowę kraju i częściowo północ kraju. Na pozostałym obszarze było gorąco z temperatura w przedziale od 25°C do 29°C. Dziś jednak upał obejmie kolejne regiony położone na wschód.

Fala upałów. Temperatura zanotowana, 3 sierpnia 2022 według sieci pomiarowej IMGW-PIB

Fala upałów nagle dobiegnie końca. Skończą się również noce tropikalne w Polsce. Przejdą gwałtowne burze
Upał w Polsce, 3 sierpnia 2022

Fala upałów i tropikalne noce w Polsce

Najbliższe dni będą upalne w naszej części Europy. Jednak od piątku z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się front chłodny. W sobotę powietrze o cechach zwrotnikowych utrzyma się na wschodzie kraju. Ubiegła noc była tropikalna szczególnie miejscami na zachodzie i północy w kraju. W Ustce temperatura nie spadła poniżej 21°C. Przypomnijmy, o nocy tropikalnej mówimy wtedy, kiedy temperatura nie obniża się poniżej 20°C. Z wieloletnich obserwacji meteorologicznych wynika, że ilość nocy tropikalnych rośnie z roku na rok. Ma to związek z postępującymi zmianami klimatycznymi, a dokładniej ociepleniem klimatu.

Fala upałów i noce tropikalne. Zanotowana temperatura w nocy z 3/4 sierpnia 2022 według danych z sieci obserwacyjnej IMGW-PIB

noc tropikalna w Polsce
Tropikalna noc w kraju

Układ wysokiego ciśnienia kształtuje pogodę w Polsce. Wyraźny deficyt opadów w kraju i fala upałów

Nad Polską od kilku dni znajduje się stabilny wyż baryczny. Różnica ciśnienia jest niewielka, dlatego też prędkość wiatru nie jest duża, dynamika w pogodzie jest niewielka. W ciągu dnia wiatr się nasila co ma związek z nierównomiernym nagrzewaniem się podłoża i wyraźnie słabnie pod wieczór. Powietrze w wyżu osiada – co jest przeciwieństwem ruchów wznoszących w niżu. Płynie do nas gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego z południowego-zachodu. To zazwyczaj w tej masie doświadczamy głównie w okresie od czerwca do sierpnia nocy tropikalnych. Czasem przy sprzyjającej sytuacji barycznej przeciągają się one na wrzesień.

Najcieplej w czasie nocy tropikalnych w Polsce jest w aglomeracjach miejskich. Wynika to wolniejszego wychładzania się obszarów miejskich z powodu wszechobecnego betonu. Po gorącym, a nawet upalnym dniu mamy zauważalny proces oddawania ciepła. Wiele uniwersytetów w Polsce prowadzi badania odnośnie występowania MWC. Przez miejskie wyspy ciepła mamy utrudniony nocny wypoczynek, co rzutuje na nasze funkcjonowanie w krótkiej perspektywie czasowej.

Zwróćmy uwagę jednak na prognozowane maksymalne temperatury, 4 sierpnia 2022. Są to wyliczane wartości przez model globalny dla naszej części Europy, wysokość 2 m.n.p.g. Widzimy wyraźnie, że w czwartek temperatura na zachodzie, północnym-zachodzie sięgnie nawet 35°C/37°C. Upalna aura ma panować również nad morzem, sprzyjając w wypoczynku na plażach w północnej części kraju. Upał ma szanse pojawić się w centrum oraz miejscami na południowym-wschodzie. Pomijając obszary podgórskie, najchłodniej ma być na obszarze Suwalszczyzny.

Fala upałów w Polsce. Prognozowana maksymalna temperatura na 4.08.2022, 15 UTC według modelu GFS

fala upałów. tropikalna noc w Polsce
Ciepło w Polsce

Kolejna noc tropikalna zdarzy się w nocy z czwartku na piątek. Wtedy to temperatura nie spadnie poniżej 20°C na zachodzie, południowym-zachodzie i północy Starego Kontynentu. Na pozostałym obszarze temperatura nie powinna być o skali nocy tropikalnej.

Prognozowana minimalna temperatura, 5 sierpnia 2022, 03 UTC według modelu GFS

Noc tropikalna przed nami

Zmiana pogody wkroczy od północnego-zachodu w piątek

W piątek zacznie postępować zmiana pogody, która ma związek z wkroczeniem chłodnego frontu atmosferycznego do Polski. Fala upałów wypierać będzie dalej na wschód. W sobotę upał pozostanie tylko na wschodzie, południowym-wschodzie, ale i tu z biegiem godzin wypierane ma być przez front.

Fala upałów trwać ma jeszcze w piątek. Prognozowana maksymalna temperatura na 5.08.2022, 15 UTC

fala upałów. wyjątkowo upalnie w Polsce
Fala upałów w Polsce

W piątek burze możliwe będą po południu i wieczorem na północnym zachodzie i zachodzie kraju. Opady deszczu w tych burzach przeważnie 20-25 mm, miejscami do 35 mm, a porywy wiatru do 85 km/h, lokalnie grad. Burze będą się rozwijały na chłodnym froncie atmosferycznym, który przemieszczając się na wschód, do centrum kraju będzie wypychał gorącą, zwrotnikową masę powietrza. Dodatkowo przed frontem rozwinie się płytki niż i bardzo wyraźna, przyziemna linia zbieżności. Wilgoć w strefie zbieżności będzie uwięziona powyżej 500 hPa, co na ten moment wskazuje na ograniczoną możliwość rozwoju gwałtownych burz przed frontem, natomiast warunki do rozwoju burz na froncie będą bardzo dobre. Podwyższone zasoby energii konwekcji (CAPE do 1200 J/kg) w połączeniu z dość silnym ścinaniem wiatru w warstwach 0-6 km ok 20 m/s i 0-3 km – ok 15 m/s, świadczą o możliwości szybkiego rozwoju burz wielokomórkowych, a nawet superkomórek. Do tego dochodzi stromy pionowy gradient termiczny i wysoka zawartość wody w kolumnie powietrza, nawet do 45-50 mm. Na ten moment jednak, sytuacja nie jest jednoznaczna o której godzinne i w którym miejscu burze się najbardziej uaktywnią, dlatego zdecydowano się na niższy stopnień zagrożenia. Najprawdopodobniej nastąpi to późnym wieczorem i w pierwszych godzinach nocy, co będzie uwzględnione w kolejnej prognozie na noc – informuje IMGW-PIB.

Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB)

upał na zachodzie kraju
Burze wkroczą popołudniu lub wieczorem do zachodniej części Polski

Wysoka temperatura zakończona gwałtownymi burzami

W nocy z piątku na sobotę burze miejscami o dużej gwałtowności przesuwać mają się na wschód. Lokalnie mogą charakteryzować się gwałtownym przebiegiem w zachodniej połowie kraju. Szczególnie intensywne okażą się w pierwszej części nocy, ale miejscami utrzymają się do godzin porannych w sobotę.

fala upałów skończy się w Polsce
Burze w nocy z piątku na sobotę

Ostatnia noc tropikalna w tym tygodniu wystąpi z 5/6 sierpnia 2022 w Polsce we wschodniej i częściowo centralnej części kraju. Na zachodzie za frontem chłodnym, który wkroczy w drugiej części piątkowego dnia zrobi się chłodniej za sprawą spływu chłodniejszego powietrza polarno morskiego.

Wysoka temperatura
Gorąco i upalnie w Polsce

Fala upałów opuści Polskę w sobotę, 6 sierpnia 2022. Temperatura przekraczająca 30°C wystąpi głównie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

Upał w sobotę jeszcze na wschodzie

W sobotę burze są możliwe we wschodniej połowie kraju. Jednak ich natężenie będzie mniejsze niż na zachodzie w piątek i w nocy z piątku na sobotę. Nie można wykluczyć, że największa aktywność burzowa wystąpi za wschodnią granicą naszego kraju. Wkrótce więcej informacji na łamach naszego portalu.

Wstępna prognoza burzowa, 6.08.2022 według IMGW-PIB

Burze w sobotę na wschodzie

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz