Blisko 30 °C możliwe w najbliższych dniach. Niewykluczone burze w Polsce

Chłodniejszy okres w kwietniu mamy już za sobą. Z dnia na dzień jest coraz cieplej, natomiast ostatnia dekada miesiąca przyniesie najprawdopodobniej wysokie temperatury, lokalnie możliwe są burze.

Z danych archiwalnych IMGW-PIB na obszarze Polski wynika, że na termometrach w kwietniu niejednokrotnie mieliśmy ponad 30 °C. 29 kwietnia 2012 roku w Słupcach zanotowano 32,5 °C, nieco chłodniej było w Gnieźnie, jak i też Słupicach dobę wcześniej.

Dużo wskazuje, że w nadchodzącym tygodniu na termometrach zobaczymy ponad 25 °C

Prognoza temperatury na wtorek

Prognoza temperatury na środę (ECMWF)

Szczególnie ciepło zacznie robić się w okolicach 25 kwietnia na obszarze Polski

Jeszcze cieplej będzie 26 kwietnia na obszarze Polski

Najwyższe temperatury są prawdopodobne zwłaszcza w okolicach 25-26 kwietnia.

Jeśli prognozy nie ulegną istotnym zmianom, to w wielu miejscach Polski zrobi się bardzo ciepło. Adwekcji bardzo ciepłej masy z południa sprzyjać będzie najprawdopodobniej ulokowanie wyżu na wschodzie Starego Kontynentu i niżu na południu Europy albo na zachodzie kontynentu europejskiego.

Pomiędzy niżem a wyżem utworzyć może się charakterystyczny korytarz, dzięki któremu może napłynąć bardzo ciepła masa powietrza z południa Starego Kontynentu, Morza Śródziemnego i północnej Afryki.

Trend na duże i krótkotrwałe ocieplenie jest wskazywany od dłuższego czasu, jednak prognozy mogą ulec jeszcze zmianie, mając na uwadze dość odległy okres prognostyczny.

Na ten moment trudno także jednoznacznie wskazać, gdzie pojawią się warunki do rozwoju burz. Sytuacja wyklaruje się w nadchodzącym tygodniu, zwłaszcza po świętach.