Pogoda w Polsce. Burze pojawią się dziś nad Polską. Możliwe silne śnieżyce i burze śnieżne 27 lutego 2020

Dzisiejszy dzień w Polsce przynosić będzie dynamiczną pogodę w wielu regionach kraju. Już teraz, pomimo bardzo wczesnej pory grzmi na zachód od Włocławka.

W kolejnych godzinach zjawiska burzowe będą bardziej intensywne. Polska znajduje się w zasięgu działania ośrodków niżowych. Przez kraj z północy na południe wędrował będzie front okluzji dodatkowo wspomagając zjawiska konwekcyjne.

Nad krajem zalega chłodna i chwiejna masa powietrza. Dodatkowo w Polsce centralnej, południowej i zachodniej obserwujemy podwyższone parametry CAPE. Energia potencjalnie dostępna konwekcyjnie wyniesie dziś w wielu miejscach do 300 J/kg. W takich warunkach dojdzie do formowania się rozproszonych komórek konwekcyjnych.

Chmury kłębiaste dawały będą intensywne, przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet krupy śnieżnej i śniegu. Lokalnie chmury będą w stanie generować wyładowania atmosferyczne dając burze.

Koledzy ze stowarzyszenia Polskich Łowców Burz wydali na 27 lutego prognozę konwekcyjną, w której ostrzegają o możliwych podczas dzisiejszego dnia burzach. Zjawiska nie powinny być groźne, a największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady oraz lokalnie bardzo porywisty wiatr. Burze będą dziś krótkotrwałe, choć po południu nie możemy wykluczyć, że kilka komórek stworzy większe struktury burzowe. Więcej o pogodzie na 27 lutego w wydanej rano dziennej prognozie pogody.