Pogoda na noc. Burze zanikną, wyjątkowo zimno z temperaturą poniżej 10 stopni miejscami w Polsce

Pogoda na noc. Burze już nie powinny występować w naszej części Europy. Na termometrach miejscami nawet poniżej 10 stopni.

Dziś sytuacja baryczny nie ulegnie większej zmianie. Znajdowaliśmy się pomiędzy niżem znad wschodniej części Starego Kontynentu a układem wyżowym przemieszczającym się znad Morza Północnego nad Niemcy. Co więcej w środkowej i górnej troposferze zaznaczał się w dalszym ciągu ośrodek górnego niżu wyrażony jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu, który znad Morza Bałtyckiego przemieszczał się przez Polskę w kierunku Białorusi i Ukrainy. Na skalę synoptyczną wspomógł on rozwój licznych chmur Cumulonimbus w chłodnej masie powietrza. 

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 12.07.2022, 00 UTC dla Warszawy. Ukazuje jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni zanim dotarło do stolicy Polski. Dotyczy wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

pogoda i adwekcja chłodu

Pogoda w poniedziałek była dynamiczna. Liczne opady przelotne i burze

Płynęła do nas w dalszym ciągu chłodna, wilgotna i uchwiejniająca się z biegiem dnia masa polarno morska. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia przepływ nie był dziś duży. Dlatego też tworzące się burze nie okazały się długotrwałe. Chmury Cumulonimbus przesuwały się z północy, północnego-zachodu na południe, południowy-wschód. Ponadto podczas ich przechodzenia podstawowym zjawiskiem okazały się ulewne opady deszczu o akumulacji do 5-25 mm. Miejscami zdarzyły się opady gradu o średnicy do 1-2 cm, czemu niewątpliwie sprzyjać ma nisko położona izoterma zero. Miejscami opady okazały się obfite, powodując zabielenie krajobrazów. Podczas przechodzenia niektórych ośrodków konwekcyjnych wzrosła prędkość wiatru do około 50-70 km/h.

Pogoda. Widoczny ośrodek górnego niżu z centrum na wschód od Polski według modelu GFS w środkowej troposferze (5,5 km n.p.g) na 12.07.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

górny niż

Lokalne aktywne elektryczne burze w chłodnej masie

Miejscami burze charakteryzowały się również większą aktywnością elektryczną. Nad jednym obszarem przeszło nawet kilka komórek konwekcyjnych. Nie wszystkie jednak wypiętrzyły się na tyle wysoko, aby wygenerować wyładowania atmosferyczne. W przerwie pomiędzy opadami wyglądało słońce zza chmur. Zdarzyły się również większe przejaśnienia a nawet rozpogodzenia. Niski poziom kondensacji, stromy pionowy gradient temperatury, obecność stref zbieżności wiatru mógł lokalnie doprowadzić do uformowania się zalążków trąb lądowych. Na Bałtyku pojawiły się kolejne trąby wodne.

Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane dziś na obszarze Polski przez sieć Blitzortung

burze i dynamiczna pogoda

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie na zachodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Natomiast na na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże. Zdarzyć mogą się jeszcze przelotne opady deszczu i lokalne burze. Co więcej szczytowych partiach Tatr prawdopodobne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W najchłodniejszej części nocy 10°C do 16°C. Tylko w rejonach podgórskich od 6°C do 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym wschodzie porywisty, północno-zachodni i zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h, w czasie burz i w Karpatach do 60 km/h.

Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 12.07.2022, 03Z według modelu ICON – RUC

zimno w polsce