26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. W Polsce spadł pierwszy śnieg. Duże zaskoczenie

Pierwszy śnieg

Dużo pisaliśmy o silnym ochłodzeniu jakie w poprzedni weekend nadeszło do Polski południowej. Prognozowaliśmy pierwsze opady śniegu w polskich górach. Pisaliśmy, że śnieg spaść może w Kotlinie Kłodzkiej, a już opady śniegu prawie pewne są w Tatrach wysokich. Tymczasem pogoda spłatała wszystkim figla. Pierwszy śnieg w ubiegły weekend nie spadł w Tatrach. Nie sypało śniegiem również w Kotlinie Kłodzkiej.

Otóż pierwszy w tym roku śnieg w Polsce spadł w Karkonoszach. Autorem powyższego nagrania jest Pan Krzysztof Jezierski. Nagranie odnaleźć można na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego. Pierwszy śnieg odnotowano na Śnieżnych Kotłach, położonych 1500 mnpm. Jako dużą ciekawostkę podamy, że w przeszłości śnieg w Śnieżnych Kotłach zalegał nawet do lipca. Odnotowane są lata, gdy śnieg w Śnieżnych Kotłach zalegał cały rok.

Pierwszy śnieg tej jesieni w Polsce nie był spektakularny. Możemy mówić raczej o prószeniu śniegiem niż opadach powodujących większy przyrost pokrywy śnieżnej. Jednak warto odnotować sam fakt, że pierwszy śnieg tej jesieni spadł pod koniec września w Karkonoszach.

W wielu regionach Europy ubiegły weekend przyniósł atak zimy. Potężne ilości śniegu spadły w Alpach, gdzie pokrywa śnieżna w niektórych regionach wzrosła o ponad metr. Mocno śnieg padał również na południu Czech o czym pisaliśmy w tym wpisie.