Pogoda w poniedziałek 8 maja poprawi się. Coraz silniejszy antycyklon w regionie

Po bardzo złej pogodzie w sobotę, w niedzielę od regionów północnych zaczęło się rozpogadzać. Wszystko za sprawą wyżu, który umacnia się na północny wschód od Polski. Pogoda w poniedziałek będzie już całkowicie kształtowana przez ten ośrodek baryczny. Dlatego czeka nas dużo więcej słońca. Wzrosną również temperatury powietrza. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na pierwszy dzień nowego tygodnia.

Pogoda na poniedziałek. Wyż zdominuje pogodę w kraju i regionie

Prognozę pogody zacznijmy od sytuacji barycznej. Poniżej mapa z aktualną na dziś sytuacją. Na pierwszy rzut oka wysuwa się wspomniany wyż.

Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna nad Europą
Pogoda na poniedziałek. Sytuacja synoptyczna nad Europą

Ciśnienie w centrum niżu wzrośnie w okolice 1035 hPa. Dlatego też czeka nas coraz więcej bezchmurnego, słonecznego nieba. Jednak o tym za chwilę. Na północny zachód od Europy widzimy niż atlantycki. Front atmosferyczny związany z tym niżem spychany jest przez wyż na południe kontynentu. W regionie Grecji i Bałkanów obserwujemy niż, w związku z tym pogoda w tym regionie będzie dziś dynamiczna i burzowa. Wróćmy jednak do Polski. W związku z oddziaływaniem wyżu dziś w kraju coraz więcej obszarów znajdzie się w strefie bezchmurnego nieba. Słońca nie zabraknie w całej północnej i centralnej Polsce. Krańce południowe pozostaną jeszcze pod wpływem odsuwającego się na południe frontu. Dlatego, zwłaszcza w pierwszej części dnia w południowej połowie kraju zachmurzenie będzie większe. Na krańcach południowo wschodnich o poranku możliwe jeszcze słabe opady deszczu. Przeczytaj: Upał staje się morderczy. Widać gorące dni w Polsce

Prognoza pogody na 8 maja. Coraz więcej rozpogodzeń
Prognoza pogody na 8 maja. Coraz więcej rozpogodzeń

Dużo słońca. Temperatury powędrują w górę

Weekend upłynął nam pod znakiem dość niskich temperatur powietrza. Z początkiem nowego tygodnia temperatury w kraju nareszcie zaczną wzrastać. Mamy już drugi tydzień maja. Mam nadzieję, że w tym roku „zimni ogrodnicy” nadeszli wcześniej i przed nami tylko cieplejsze dni. Jednak jeszcze dzisiejszy poranek przyniósł przymrozek w wielu regionach kraju. W dzień zrobi się już znacznie cieplej. Spójrzmy na prognozę temperatury na dzisiejszy dzień wg. modelu ECMWF.

Pogoda na poniedziałek. Prognoza temperatury na 8 maja
Pogoda na poniedziałek. Prognoza temperatury 8 maja

Widać, że zdecydowanie cieplej dziś w kraju w regionach, gdzie od rana pojawią się rozpogodzenia. Na północy i zachodzie Polski termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą do 15 stopni Celsjusza. W okolicach 14 stopni w Polsce Centralnej. Najchłodniej na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Tutaj decydujący wpływ na wartości temperatury będzie miało zachmurzenie, które w pierwszej części dnia nie dopuści promieni słonecznych, by ogrzały dolne partie troposfery. Dlatego też na południowym wschodzie od 8 do maksymalnie 12 stopni Celsjusza. Niestety, temperaturę odczuwalną w południowej połowie kraju obniżał będzie również wiatr.

Prognoza siły wiatru
Prognoza wiatru dla Polski na 8 maja 2023

W górach i na terenach podgórskich dziś wiać może z prędkością nawet ponad 70 km/h. Na nizinach w południowej Polsce spodziewamy się wiatru przekraczającego 50 km/h. Na północy kraju już spokojnie, wiatr będzie praktycznie nieodczuwalny. Ciśnienie atmosferyczne po nocnym wzroście dziś na bardzo wysokim poziomie. Barometry w Polsce pokażą dziś ponad 1030 hPa. Wartość ciśnienia powinna pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie. Podsumowując, pogoda na poniedziałek przyniesie nam znaczącą poprawę. Zrobi się zdecydowanie cieplej, a opady w Polsce odpuszczą. Nic tylko cieszyć się rozpoczynającym się tygodniem. Dobrego dnia !