Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. W poniedziałek przez Polskę przejdą niszczące burze. Wiatr nawet 120 km/h, duży grad


Wiele wskazuje, że w poniedziałek przez Polskę przejdą niebezpieczne, punktowo niszczące burze. Prognozy te są najgroźniejsze od dwóch lat, czyli od pamiętnego 11 sierpnia 2017 r. Prędkość wiatru przekroczy miejscami 100 km/h, grad od 3 cm do 7 cm. Intensywne będą również opady deszczu powyżej 40 mm punktowo. Istnieje prawdopodobieństwo powstania trąb powietrznych.

W środowisku łowców burz i meteorologów od kilku dni trwa duże poruszenie. Wiele wskazuje, że przez Polskę przejdą najgroźniejsze burze od pamiętnego 11 sierpnia 2017 r. Obszar zagrożony jest jednak nieco inny niż dwa lata temu.

Najgroźniejsze burze są spodziewane w pasie od Górnego Śląska przez województwo mazowieckie aż po Podlasie. Groźna pogoda nie ominie również wschodnich województw naszego kraju.

Na omawianym obszarze wystąpi bardzo duża chwiejność termodynamiczna, jaka osiągnie od 1500 J/kg do 3000 J/kg. Chwiejny sektor powietrza pokryje się z dużym przepływem mas powietrza na głównych poziomach izobarycznych. Dlatego pionowe ścinanie wiatru przyjmie wartości w warstwie 0-6 km od 15 m/s do 27 m/s. LLS od 8 m/s do 12 m/s.

Dlatego w warunkach istotnie nasilonego przepływu mas powietrza wystąpią warunki do rozwoju bardzo groźnych burz. Przybiorą one postać superkomórek burzowych, głównie typu HP. Możliwe jest uformowanie się mezoskalowych układów konwekcyjnych z wbudowanymi liniami szkwału.

Silnym superkomórkom burzowym towarzyszyć może bardzo duży grad o średnicy od 5 cm do 7 cm. Oprócz tego porywy wiatru ponad 100 km/h. W wielu miejscach burze mogą doprowadzić do podtopień, czy tez powodzi błyskawicznych.

Całkiem prawdopodobne jest uformowanie się systemu burzowego w formie bow echo, jaki może w sprzyjających warunkach spełnić kryteria silnej burzy wiatrowej.

Sytuacja synoptyczna na 12 sierpnia 2019 r. jest zbliżona do tej sprzed dwóch lat. Również nasunie się do Polski front chłodny z tendencją do falowania. Po jego wschodniej stronie zalegać ma masa zwrotnikowa. Bardzo ciepła i wilgotna, ale także chwiejna. Co więcej modele wyraźnie sygnalizują wystąpienie silnego zafalowania w obrębie frontu, co może skutkować rozwojem mezoskalowego niżu. Zbliżona sytuacja synoptyczna panowała 11 sierpnia 2017 r.

Obecne prognozy wskazują, że są to dane na pograniczu między 2 a 3 stopniem zagrożenia w skali trzystopniowej. Całkiem prawdopodobne wydaje się być wydanie miejscami najwyższego stopnia zagrożenia burzowego w niektórych rejonach Polski.

Do omawianego okresu pozostało jeszcze dwie doby, ale prognozy już teraz powinny być szczegółowo analizowane. Wkrótce przekażemy Wam najnowsze prognozy modeli przed tym groźnym incydentem burzowym.

Wiele osób pewnie zastanawia się, czy powtórzy się scenariusz sprzed 2 lat. Szanse są i lokalnie burze będą bardzo groźne. Należy mieć jednak na uwadze, że modele w dalszym ciągu wprowadzają kluczowe zmiany.

Wstępny obszar z bardzo groźną pogodą na poniedziałek według prezesa Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Wkrótce więcej informacji na naszej stronie internetowej Fanipogody.pl