Pogoda. W sobotę nawet 31°C upał w Europie, natomiast w Polsce arktyczny chłód, lecz burza mało prawdopodobna

Pogoda. W sobotę nawet 31 stopni na Półwyspie Iberyjskim, natomiast w Polsce mieszkańcy odczujemy wpływ powietrza arktycznego.

Aura w weekend nie rozpieszcza mieszkańców Polski. Dodatkowo najbliższej nocy w wielu miejscach wystąpią przymrozki, podobnie będzie z niedzieli na poniedziałek.

Jedynym obszarem Europy, gdzie obecnie zalega powietrze zwrotnikowe jest Hiszpania oraz Portugalia, tam termometry pokażą dziś nawet 31 stopni, natomiast w Polsce za sprawą zalegania arktycznej masy temperatura wyniesie zaledwie od 8°C do 12°C, na południu nie zabraknie opadów deszczu, na południu kraju sumy opadów mogą przekroczyć 20 mm, dodatkowo wysoko w górach pada śnieg.

Pogodę w południowej części RP kształtuje ex huragan „LORENZO”, który wypełnia się i lokuje się obecnie nad Czechami, natomiast wkrótce nasunie się nad Słowację. Jego front okluzji przynosi opady głównie w południowej i zachodniej części kraju.

Nad Morzem Bałtyckim i wybrzeżem spływ arktycznego powietrza objawia się rozwojem konwekcji w chłodnej masie. O poranku zagrzmiało w południowej części tego akwenu, lecz burze dziś nie powinny już wystąpić.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5 października 2019, 12 UTC, wyż znad Skandynawii we współpracy z niżem znad Rosji ściąga do Polski po swojej wschodniej stronie zimne powietrze z obszarów polarnych

Trajektoria wsteczna mas powietrza dla poziomów 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa dla Warszawy na dzień 5 października, godzina 00 UTC

Anomalia temperatury prognozowana przez model GFS w sobotę o godzinie 12 UTC, wysokość 850 hPa, czyli 1550 m.n.p.g

Obecnie temperatura w niektórych rejonach Polski jest nawet 8 stopni poniżej normy wieloletniej, głównie na Półwyspie Iberyjskim na 2 m jest ona dodatnia

Temperatura na Starym Kontynencie dziś na wysokości 2 m.n.p.g

Temperatura powietrza prognozowana przez model GFS w drugiej części dnia na obszarze Europy południowo zachodniej

Dla porównania temperatura w Polsce dziś

Bieżące położenie opadów tu

Dodaj komentarz