Pogoda. W środę burze nad Polską. Spadnie grad. Mocno powieje wiatr

Bardzo blisko wschodniej granicy Polski stacjonuje ośrodek niskiego ciśnienia ISOLDE. To właśnie on odpowiadał będzie za powstanie dzisiejszych burz na wschodzie kraju.

W chwili obecnej na terenach wschodnich zalega strefa zachmurzenia związana z tymże niżem. Jednak w najbliższym czasie zachmurzenie zacznie się rozrywać, pozwalając słońcu na operacje nagrzewania warstwy granicznej.

Prognozowany obszar burz przez IMGW w środę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na dziś prognozę burzową Wg. synoptyków IMGW (i nas też) burze wystąpią dziś w pasie od Podlasia przez wschód Mazowsza i całe woj. lubelskie.

Burze rozwijać się zaczną już od godzin południowych, jednak największa intensyfikacja zjawisk burzowych przypadnie na popołudnie. Aktywność elektryczna burz zależeć będzie od tego jak długo słońce nagrzewało będzie niższe partie troposfery. Jeśli zachmurzenie odpuści dziś dość szybko, wzrośnie gradient temperatury co będzie dodatkowym czynnikiem do powstania dobrze rozbudowanych chmur burzowych.

Dzisiejsze burze, podobnie jak wczorajsze przesuwały się będą z północy na południe. Przepływ powietrza będzie mniejszy niż w dniu wczorajszym na zachodzie. Burze przesuwały się będą wolniej, przez co wzrośnie ryzyka niewielkich zalań nad konkretnym terenem. Burze jednak nie będą całkowicie stacjonarne, ryzyko zalań jest nadal naprawdę małe. Niektóre z dzisiejszych burz na wschodzie nieść mogą ze sobą opady gradu. Nie będą to opady wielkiego gradu. Średnica gradzin nie powinna przekroczyć centymetra.

Zachęcamy do odwiedzania w dniu dzisiejszym naszej zakładki radarowej, w której śledzić można gdzie jest burza, a także opady deszczu nad Polską i wiatr. Zakładkę znajdziecie tutaj.