Pogoda na 3 czerwca 2020 dla Polski. Burze z gradem na wschodzie. Niż „ISOLDE”

Dziś przeważający obszar Polski znajdzie się w dalszym ciągu pod wpływem płytkiego niżu „ISOLDE” z centrum znad pogranicza Białorusi i Ukrainy. Na zachodzie kraju zaznaczą się ośrodki niżowe znad Niemiec. Front okluzji, jaki będzie rozciągał się od Mazur przez Mazowsze po Podkarpacie, będzie oddzielał ciepłe powietrze polarne morskie na zachodzie od chłodniejszej i przetransformowanej masy powietrza na wschodzie. Prognozowane są burze głównie na wschodzie.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.06.2020, 12 UTC

W środę na wschodzie w centrum oraz na obszarach podgórskich zachmurzenie umiarkowane i duże. W województwach wschodnich prognozowane są przelotne opady deszczu i burze. Lokalnie ze względu na nisko położoną izotermę zero prognozowane są liczne opady drobnego gradu. Zjawiska burzowe niewykluczone są również w górach oraz na krańcach południowo-zachodnich. W czasie burz opady od 5 mm do 15 mm, wiatr do 70 km/h. Na pozostałym obszarze Polski na ogół bezchmurnie, miejscami zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 13°C, 15°C na południowym wschodzie, do 17°C, 20°C w centrum i 21°C, 23°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, na zachodzie skręcający na wschodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h – informuje IMGW-PIB.

Szczegółowa prognoza burzowa według IMGW-PIB na środę

Najlepsze warunki dla rozwoju głębokiej konwekcji wystąpią na wschodzie kraju, za frontem (strefa `1a`). Tam pionowy gradient termiczny w warstwie 850-500 hPa wyniesie około 0,7°C/100 m, a LI od -1K do -5K, ale nie można wykluczyć także burz w samej strefie frontu (obszar `1`). Za frontem masa powietrza nie jest bardzo wilgotna (TPW 12-20 mm, stosunek zmieszania w warstwie przyziemnej około 7 g/kg), co przekłada się na niskie wartości CAPE (200-600 J/kg). Jednak głównym czynnikiem dla rozwoju burz będzie dynamiczne wymuszanie w obrębie niżu. Ścinanie wiatru będzie raczej słabe (SHEAR 0-6 km 5-10 m/s) i nie będzie znacząco wpływać na organizację konwekcji. W takich warunkach należy się spodziewać słabych burz, w postaci izolowanych komórek lub niezorganizowanych klastrów, które będą się poruszać cyklonicznie, tzn. na Podlasiu z północnego wschodu na południe, na Mazowszu z północy na południe, a na Podkarpaciu z północy na południowy wschód. Będą z nimi związane opady deszczu 10-15 mm, ale lokalnie może dojść do kumulacji sum do 20 mm. Porywy wiatru nie będą przekraczać 60 km/h, ale ze względu na stosunkowo nisko położoną izotermę 0°C możliwe są opady małego gradu lub krupy. Burze mogą zacząć się rozwijać już przed południem.

Należy dodatkowo zaznaczyć, że bardzo dobre warunki do rozwoju konwekcji wystąpią nad Niemcami i Czechami. Tam duża niestabilność będzie występować w połączeniu ze zwiększoną zawartością wody w słupie powietrza, ale zasoby wilgoci w warstwie mieszania będą małe. Południowo-zachodnie krańce kraju (strefa `2`) będą tylko na skraju tych korzystnych warunków, ale nie można wykluczyć tam rozwoju burz. Wówczas możliwe są opady deszczu około 20 mm, porywy wiatru do 70 km/h oraz grad – informuje Anna Woźniak, synoptyk IMGW-PIB.

Prognozowana temperatura w najcieplejszym momencie dnia w środę według modelu SWISS-HD

Prognoza zachmurzenie, opadów i zjawisk SWISS-HD