14 maja 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda w Wielką Sobotę 3 kwietnia. Chłodny dzień. Dużo opadów w Polsce

Pogoda na Wielką Sobotę w Polsce

Pogoda w Wielką Sobotę nie przyniesie nam pięknej, wiosennej i ciepłej aury. Nad krajem przemieszcza się front okluzji . W związku z tym już z samego rana w pasie od Podlasia, przez Mazowsze po Śląsk pojawiają się opady. Opadów dziś w Polsce będzie sporo. W większości będą to jednak opady przelotne pochodzenia konwekcyjnego. Zapraszam na prognozę pogody na Wielką Sobotę 3 kwietnia.

Pogoda w Wielką Sobotę. Front okluzji nad Polską

Pogoda w Wielką Sobotę. Dużo opadów nad Polską

We wstępie wspominałem o opadach deszczu związanych z frontem okluzji. Opady te powoli przesuwały będą się z centrum kraju na południe i południowy wschód. Z tej strefy zachmurzenia padał będzie deszcz. Jednak za frontem okluzji dojdzie dziś do wzrostu gradientu pionowego temperatury. Spowoduje to konwekcję nad Polską. Chmury kłębiaste pojawić się mogą praktycznie w całym kraju. Z chmur tych padał będzie przede wszystkim deszcz. Jednak z tych lepiej rozwiniętych w pionie chmur nie można wykluczyć opadów krupy śnieżnej, a nawet samego śniegu i deszczu ze śniegiem, a nawet wyładowań atmosferycznych. Model SWISS-HD (źródło mapy tutaj) tak widzi rozkład opadów nad Polską w Wielką Sobotę po południu. Widać tutaj mnóstwo rozproszonych komórek opadowych. Widać również, że niektóre z nich przyniosą wg. prognoz opady śniegu. Pamiętajmy, że opady nad Polską na bieżąco sprawdzać można w naszym radarze opadów i mapie burz.

Pogoda w Wielką Sobotę nie rozpieści nas również jeśli chodzi o temperaturę. Święta Wielkanocne kojarzą się zawsze z wiosną, zielenią i ciepłem. Zwłaszcza, gdy przypadają w kwietniu. Niestety, ostatnimi laty pogoda nas nie rozpieszcza i okres Świąt Wielkanocnych jest raczej chłodny. Podobnie będzie i dziś. Pogoda w Wielką Sobotę nie przyniesie nam wysokich temperatur. Nigdzie w Polsce słupki rtęci nie przekroczą dziś 10 kresek (noo, może na krańcach zachodnich będzie 11). W większości regionów Polski temperatura oscylowała będzie w okolicach 6-8 stopni.

Nie tylko sporo opadów. To nie będzie ciepły dzień w Polsce

Temperatura w Polsce. Pogoda w Wielką Sobotę

Najchłodniej dziś na południu Polski. Niska temperatura związana tu będzie z prognozowanych zachmurzeniem niesionym przez front okluzji. W skutek braku słońca dolne partie troposfery nie zostaną dogrzane przez promienie słoneczne. Termometry na południu wskazywać mogą dziś zaledwie 4 stopni powyżej zera. Tylko nieco cieplej w Polsce Wschodniej i na północy kraju. Tutaj temperatury w Wielką Sobotę to raptem 6-8 stopni. Najcieplej w Wielką Sobotę na zachodzie kraju. Tutaj jednak również nie będzie to wiosenny wybuch ciepła. Słupki rtęci w zachodniej części Polski pokażą od 7-9 stopni. Tylko lokalnie, tam gdzie słońce operowało będzie dłużej możliwy jest wzrost temperatury w okolice 10-11 kresek powyżej zera. Powyższa mapa temperatury nad Polską na 3 kwietnia pochodzi z serwisu wxcharts.com.

Wielka Sobota przyniesie słabe porywy wiatru w Polsce. Zwłaszcza w drugiej połowie dnia wiatr zacznie być odczuwalny w pasie od Pomorza przez Mazowsze po Lubelszczyznę. Nie będzie to wiatr silny, w porywach po południu wiało będzie z prędkością do 30-40 km/h. Na pozostałym obszarze Polski wiatr będzie praktycznie nieodczuwalny. Porywów wiatru spodziewać się dziś możemy w czasie przechodzenia komórek konwekcyjny. Nie będzie to jednak nadal wiatr silny. Ciśnienie w Polsce powoli rośnie i wciąż jest wysokie, przekracza 1010 hPa. Już wczoraj rozpoczęliśmy pracę nad bardzo ciekawym wpisem. Planujemy opublikować go na portalu około godziny 8.30. Pamiętacie nasz wpis o niżu genueńskim i ataku zimy 6-8 kwietnia? Modele zaskakują. Zapraszamy do wpisu za jakiś czas.