Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Wichura coraz bliżej. Cyklon na Atlantyku. Występują burze. Prognoza pogody dla EuropyPogodę w większości Europ nadal kształtuje ośrodek wysokiego ciśnienia. Wyż CHRISTIAN rozciąga się nad całą Europą od Iberii po Morze Czarne. W jego zasięgu znajduje się większość regionów Europy. Na północy kontynentu królują za to niże. ELISA nad Skandynawią i FENIA na Atlantyku.

To będzie ciepła niedziela w Europie. Do końca dnia nigdzie na kontynencie temperatura nie będzie ujemna. Najcieplej oczywiście na południu kontynentu. 13-14 stopni w pasie od Hiszpanii przez południe Francji, Włochy, aż po Bałkany. Pas Europy Centralnej to okolice 5-8 stopni. Bardzo ciepło na Wsypach Brytyjskich. Nawet 13 stopni w Londynie. Najchłodniej na krańcach północnych kontynentu. Jednak i tutaj temperatury sięgają 3-4 stopni Celsjusza.

Niedziela da mieszkańcom Europy chwilowy odpoczynek od silnych wichur. Niestety, spokój w pogodzie nie będzie trwał długo. Już dzisiejszej nocy do Wysp Brytyjskich i Islandii zbliżać się zacznie strefa bardzo silnego wiatru. Będzie wiało nawet 140 km/h. Analizując mapy baryczne, widać że na Atlantyku znajduje się bardzo głęboki niż, który przez najbliższe kilkadziesiąt godzin wpływał będzie na pogodę w północno-zachodniej Europie.

Wraz z nadejściem cyklonu wzmocni się ryzyko wystąpienia burz w Europie Zachodniej. Dziś burze notowane są w Szkocji (pojedyncze komórki powstałe w dobrych warunkach kinematycznych) oraz na południu Morza Śródziemnego. Tutaj z kolei mamy do czynienia z typowymi burzami wewnątrzmasowymi.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk