Pogoda. Wichura coraz bliżej. Silny wiatr na północy. Dość ciepła sobota. Burze na Morzu Bałtyckim

Europa nadal podzielona jest część południowo zachodnią i południową (prócz wschodnich regionów śródziemnomorskich) gdzie dominują wyże oraz północ, która od wielu dni “nękana” jest kolejnymi niżami znad Atlantyku przynoszącymi wichury, opady (ale i wysoką temperaturę).

Z podobną sytuacją mamy do czynienia dzisiejszego dnia. W wielu miejscach Europy Zachodniej i Centralnej będzie pogodnie, słonecznie i dość ciepło. Podczas sobotniego dnia mieszkańcy północnych regionów kontynentu zmagać się będą z silnym wiatrem i opadami.

Obecnie najmocniej pada w Norwegii. Kraj, w którym dwa dni temu padł rekord temperatury za styczeń (19 stopni). Dziś Norwegowie zmagają się z silnymi opadami pochodzenia konwekcyjnego. Na południu pada tam deszcz i deszcz ze śniegiem. Na północy Norwegii notowane są silne śnieżyce. Wszystko to za sprawą adwekcji bardzo zimnego powietrza w wyższych partiach troposfery.

Śnieg pada również w Finlandii. Deszczowo jest na Wyspach Brytyjskich, w Danii i północnych Niemczech. Miejscami słaby deszcz notowany jest między innymi w Polsce południowej, gdzie obecnie znajduje się front atmosferyczny.

Burze na Morzu Bałtyckim

Adwekcja chłodnych mas powietrza nad dość ciepłe wody między innymi Morza Bałtyckiego (duży gradient pionowy temperatury), powodują, że w regionie basenu Morza Bałtyckiego notowane są burze. Zagrzmiało w wybrzeżu Szwecji. Obecnie burza przechodzi nieopodal Tallina w Estonii. Standardowo, jak podczas ostatnich dni burze wystąpią dziś także na południowym wschodzie kontynentu. Nie będą to jednak burze silne, ani powodujące szkody.

Ciepły dzień w Europie

Sobota będzie kolejnym dniem z temperaturami powyżej normy w wielu regionach Europy. Ujemnych temperatur spodziewamy się jedynie w Skandynawii. Na pozostałym obszarze temperatury dodatnie. Od 3-4 stopni w Europie Centralnej i Wschodniej. Na Bałkanach w okolicach 10 kresek powyżej zera. Europa południowa od Grecji przez Włochy, południe Francji po Hiszpanię do 13-15 stopni ciepła. Nadal ciepło na Wyspach Brytyjskich. Tutaj w okolicach 10 stopni.

W dniu dzisiejszym na silny wiatr kolejny dzień przygotować się muszą mieszkańcy Wysp Brytyjskich, Islandii, a w godzinach popołudniowych również Norwegii. Wiatr w porywach osiągać może nawet 100 km/h. Dość mocno wieje również w krajach położonych nad Morzem Bałtyckim, w tym w Polsce. Tutaj porywy wiatru nie przekraczają jednak 50 km/h.