Pogoda. Wichura może uderzyć w Polskę, wiatr nawet 100 km/h, prawdopodobne burze

Pogoda. Modele numeryczne coraz wyraźniej sugerują możliwość wystąpienia wichury na obszarze Polski pod koniec września.

W najbliższych dniach Polska znajdzie się w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery, co oznaczać będzie zwiększoną dynamikę w pogodzie. Coraz więcej modeli numerycznych sugeruje możliwość przejścia wichury przez obszar naszego kraju. Wyliczenia te są jeszcze odległe, zatem będą ulegać mniejszym, bądź większym zmianom.

Od kilku dni wybrane modele pogodowe sugerują zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia wichury na obszarze Polski. Istnieje ryzyko, że może ona wystąpić ona w ostatnim dniu września, bądź na początku października.

Przy tak dynamicznych sytuacjach powyżej 5 dni ciężko przewidzieć obszary zagrożone, lecz zarówno model ECMWF jak i GFS uwzględnia ją w swoich prognozach dla Polski.

ECMWF prognozuje silne porywy wiatru na obszarze Polski w ostatnim dniu września, nieco łagodniejszy wariant jest amerykańskiego modelu GFS. Europejski model ECMWF przewiduje zmniejszenie prędkości wiatru na początku października, lecz amerykański GFS wskazuje na ryzyko wichury. Jednak prognozy przy tak dynamicznych sytuacjach powyżej 5 dni ulegną jeszcze wielu zmianom. Czasami nawet na 2 dni przed uderzeniem wtórnego niżu, nie można być pewnym jego dokładnej trajektorii oraz głębokości.

W sprzyjających warunkach na obszarze Polski możliwe są burze. Prognozy na koniec września i początek października wymagają stałej obserwacji. Jesienią zagrożenie silnymi wichurami jest znaczne, co często prowadzi do dużych szkód. Niebezpieczne są zwłaszcza niże wtórne, powstające na obrzeżach rozległych układów niskiego ciśnienia, pogłębiające się na aktywnym, silnym prądzie strumieniowym.

Rok temu, 23 września przez Polskę przeszła silna wichura, towarzyszyły jej także burze. Modele jej przejście uwzględniały tydzień przed. Groźna pogoda związana była z wtórnym niżem „FABIENNE”, jaki przemieszczał się na aktywnym prądzie strumieniowym, napędzając jego rozwój nad Polską. Był to typowy przykład jesiennego, ale bardzo groźnego niżu wtórnego.

Przykładowe wyliczenia modeli numerycznych na koniec września, prognozowane porywy wiatru, będą one jeszcze ulegać zmianie.

Wkrótce więcej informacji na łamach portalu

www.fanipogody.pl

Bieżące położenie opadów i burz poniżej